Atatürk diyor ki :

""Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz."

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

tr bayrak Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, oybirliğiyle ve coşkulu alkışlarla Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı adını taşıyan şiirini Türkiye'nin İstiklal Marşı olarak kabul etmiştir.

Osmanlı Devleti'nde milliyetçilik ilkesi olmadığı için bir milli marşımız yoktu. Milli devlet kurulunca bir milli marşa gerek duyuldu. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir yarışma açtı. Fakat yarışmaya katılan şiirler arasında Türk milli marşı olacak nitelikte bir marşa rastlanmadı. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), marşı ünlü şair Mehmet Akif Ersoy'un yazmasını istiyordu. Ankara'da bulunan Mehmet Akif ise, "Milli marş para ile yazılmaz"diyor, yarışma sonucu kazanana verilecek ödülü almak istemediğinden şiiri yazmıyordu. Bunun üzerine Mehmet Akif'e, kazanan şiire para ödülü verilmeyeceği söylendi ve ünlü şair, milli duyguları ve istiklal aşkının en güzel ifade eden şiirlerinden birini yazdı.

Mecliste tam üç defa okunan ve ayakta alkışlanan bu şiir, Türk milletinin İstiklal Marşı olarak kabul edildi ve Türk milliyetçiliği bununla da doruk noktasına tırmandı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3747273
BugünBugün754
DünDün2023
Bu HaftaBu Hafta8640
Bu AyBu Ay60030
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3747273