Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Write comment (0 Comments)

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

tr bayrak Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, oybirliğiyle ve coşkulu alkışlarla Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı adını taşıyan şiirini Türkiye'nin İstiklal Marşı olarak kabul etmiştir.

Osmanlı Devleti'nde milliyetçilik ilkesi olmadığı için bir milli marşımız yoktu. Milli devlet kurulunca bir milli marşa gerek duyuldu. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir yarışma açtı. Fakat yarışmaya katılan şiirler arasında Türk milli marşı olacak nitelikte bir marşa rastlanmadı. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), marşı ünlü şair Mehmet Akif Ersoy'un yazmasını istiyordu. Ankara'da bulunan Mehmet Akif ise, "Milli marş para ile yazılmaz"diyor, yarışma sonucu kazanana verilecek ödülü almak istemediğinden şiiri yazmıyordu. Bunun üzerine Mehmet Akif'e, kazanan şiire para ödülü verilmeyeceği söylendi ve ünlü şair, milli duyguları ve istiklal aşkının en güzel ifade eden şiirlerinden birini yazdı.

Mecliste tam üç defa okunan ve ayakta alkışlanan bu şiir, Türk milletinin İstiklal Marşı olarak kabul edildi ve Türk milliyetçiliği bununla da doruk noktasına tırmandı.

Comments powered by CComment

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4094152
BugünBugün1506
DünDün2034
Bu HaftaBu Hafta15992
Bu AyBu Ay15992
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4094152