Atatürk diyor ki :

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir."

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

montro bogazlar sozlesmesi

tr bayrak İsviçre'­nin Montreux şehrinde topla­nan Boğazlar Konferansı bu­gün sona ermiş ve yeni ant­laşma imzalanmıştır.

Türkiye, Lozan Barış Kon­feransına katılan devletlere bi­rer nota göndererek Boğazlar Konferansının toplanmasını istemişti. Bilindiği gibi Lozan Antlaşması'na göre Türkiye Boğazlarda asker bulunduramıyor, geçiş üzerinde denetim yapamıyordu.

Bugün imzala­nan Montreux Antlaşmasında (Sözleşmesinde), Boğazlar üzerindeki Türk egemenliği kayıtsız şartsız kabul edilmiştir.

Montro

Montreux Sözleşmesi'nin ana maddeleri şunlardır:

1. Lozan Antlaşması ile ku­rulmuş olan Boğazlar Komis­yonu kaldırılmış, bu komisyonun görevleri Türk Devleti'ne geçmiştir.

2. Lozan Antlaşması ile Boğazlar'ın iki yanında askersiz duruma getirilmiş olan yerler­de Türkiye'nin asker bulun­durması, tahkimat yapması kabul edilmiştir.

3. Yabana ticaret gemileri­nin her iki yönde Boğazlar'dan geçişi serbesttir. Buna karşılık yabancı savaş gemilerinin ge­çişleri sınırlandırılmıştır. Kara­deniz'de aynı anda bulunabile­cek ve bu denizde kıyısı olma­yan devletlerin savaş gemile­ri zaman ve ağırlık bakımın­dan sınırlandırmıştır. Ayrıca Türkiye savaşa girer veya bir savaş tehlikesiyle karşılaşırsa, Boğazlar'ı istediği gibi açıp kapayabilecektir.

Montreux Antlaşması bu sabah imzalanmış ve bu ak­şam Türk ordusu Bo­ğazlar bölgesine gir­miştir . Bu antlaşma ile Türkiye büyük bir siyasî zafer kazan­mış bulunmaktadır. Boğazlar­da asker bulundurulması ile Doğu Akdeniz'deki durumu­muz da güçlenmiş milletlerarası dengede önemimiz bir kat artmıştır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

1952925
BugünBugün427
DünDün1648
Bu HaftaBu Hafta7526
Bu AyBu Ay29002
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar1952925