Atatürk diyor ki :

“Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yokur.”

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

montro bogazlar sozlesmesi

tr bayrak İsviçre'­nin Montreux şehrinde topla­nan Boğazlar Konferansı bu­gün sona ermiş ve yeni ant­laşma imzalanmıştır.

Türkiye, Lozan Barış Kon­feransına katılan devletlere bi­rer nota göndererek Boğazlar Konferansının toplanmasını istemişti. Bilindiği gibi Lozan Antlaşması'na göre Türkiye Boğazlarda asker bulunduramıyor, geçiş üzerinde denetim yapamıyordu.

Bugün imzala­nan Montreux Antlaşmasında (Sözleşmesinde), Boğazlar üzerindeki Türk egemenliği kayıtsız şartsız kabul edilmiştir.

Montro

Montreux Sözleşmesi'nin ana maddeleri şunlardır:

1. Lozan Antlaşması ile ku­rulmuş olan Boğazlar Komis­yonu kaldırılmış, bu komisyonun görevleri Türk Devleti'ne geçmiştir.

2. Lozan Antlaşması ile Boğazlar'ın iki yanında askersiz duruma getirilmiş olan yerler­de Türkiye'nin asker bulun­durması, tahkimat yapması kabul edilmiştir.

3. Yabancı ticaret gemileri­nin her iki yönde Boğazlar'dan geçişi serbesttir. Buna karşılık yabancı savaş gemilerinin ge­çişleri sınırlandırılmıştır. Kara­deniz'de aynı anda bulunabile­cek ve bu denizde kıyısı olma­yan devletlerin savaş gemile­ri zaman ve ağırlık bakımın­dan sınırlandırmıştır. Ayrıca Türkiye savaşa girer veya bir savaş tehlikesiyle karşılaşırsa, Boğazlar'ı istediği gibi açıp kapayabilecektir.

Montreux Antlaşması bu sabah imzalanmış ve bu ak­şam Türk ordusu Bo­ğazlar bölgesine gir­miştir . Bu antlaşma ile Türkiye büyük bir siyasî zafer kazan­mış bulunmaktadır. Boğazlar­da asker bulundurulması ile Doğu Akdeniz'deki durumu­muz da güçlenmiş milletlerarası dengede önemimiz bir kat artmıştır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4682378
BugünBugün2259
DünDün2340
Bu HaftaBu Hafta2259
Bu AyBu Ay13509
Aktif Ziyaretçi 37