Atatürk diyor ki :

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanı şaşırtacak bir nitelik alır."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Amerikan donanmasının ve dünyanın en büyük savaş gemisi MissouriAmerikan donanmasının ve dünyanın en büyük savaş gemisi Missouri ve ona refakat eden Providence zırhlısı İstanbul'a geldi. Missouri zırhlısı, Amerika Birleşik Devletleri’nde vefat eden büyük elçimiz Münir Ertegün’ün tabutunu da getirdi. Amerika’da ölen Ertegün'ün cenazesinin en büyük savaş gemisiyle gönderilmesi iyi bir jest idi.

 

Ayrıca, Rusya'nın Türkiye’den toprak talep ettiği günlere rastlayan bu ziyaret, özel bir anlam taşıyordu. Missouri'nin gelişinden birgün sonra Cumhurbaşkanı İnönü, Başkan Truman’ın özel temsilcisi Mr. Wendell’i ve gemi kumandanlarını kabul etti ve şöyle dedi: "Filonun İstanbul’a gelişi Türk-Amerikan dostluğunun parlak bir ifadesi oldu". Wendell de bunu şöyle cevapladı: "Missouri ile Türkiye’ye, memleketlerimiz arasındaki büyük dostluğu sembolize etmek üzere geldik".

İstanbul halkı Missouri ile gelen Amerikan denizcilerine büyük bir konuk severlik gösterdi, gemileri görmek için rıhtımda uzun sıralar oluşturdu. Missouri'nin şöhreti yalnız en büyük savaş gemisi olmasından değil, Japonya’nın teslim antlaşmasının bu gemide imzalanmış olmasından da ileri geliyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3901618
BugünBugün559
DünDün2441
Bu HaftaBu Hafta8351
Bu AyBu Ay5650
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3901618