Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

tr bayrak Emekli Orgeneral Karabekir, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında Erzurum Müdafaayı Hukuk Kongresi'nin toplanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı yapmıştı..

Kazım Karabekir

Emekli Orgeneral, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Kurtuluş Savaşımızın Ünlü komutanlarından Kâzım Karabekir, 66 yaşında vefat etti.

Kâzım Karabekir, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında, Erzurum Müdafaa-i Hukuk Kongresi'nin toplanması, siyasî ve askerî harekâtın planlanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı ve Edirne milletvekilliği yaptı. Doğuda geliştirdiği askerî harekâtla, Sarıkamış, Kars ve Gümrü'nün ele geçirilmesinden sonra Ermeni ordusunun yok edilmesini sağladı.

1924 yılında ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nı arkadaşları ile kurdu ve bu partinin Genel Başkanlığı'na seçildi. 1938'den 1946'ya kadar İstanbul milletvekili olarak Meclis'te bulundu. 1946'da Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi ve ölümüne kadar bu görevde kaldı.

Karabekir'in askerliğe ve harp tarihine dair çeşitli eserleri vardır ve bunların belli başlıları şunlardır: İstiklal Harbimizin Esasları (1933), Cihan Harbine Neden Girdik, Nasıl Girdik, Nasıl İdare Ettik (1937).

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4779933
BugünBugün2352
DünDün2038
Bu HaftaBu Hafta2352
Bu AyBu Ay38943
Aktif Ziyaretçi 32