Atatürk diyor ki :

"Benim yaptığım işler,biri ötekine bağlı gerekli olan işlerdir. Fakat,bana yaptıklarımdan değil,
Yapacaklarımdan söz edin.."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Emekli Orgeneral Karabekir, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında Erzurum Müdafaayı Hukuk Kongresi'nin toplanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı yapmıştı..

Kazım Karabekir

Emekli Orgeneral, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Kurtuluş Savaşımızın Ünlü komutanlarından Kâzım Karabekir, 66 yaşında vefat etti.

Kâzım Karabekir, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında, Erzurum Müdafaa-i Hukuk Kongresi'nin toplanması, siyasî ve askerî harekâtın planlanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı ve Edirne milletvekilliği yaptı. Doğuda geliştirdiği askerî harekâtla, Sarıkamış, Kars ve Gümrü'nün ele geçirilmesinden sonra Ermeni ordusunun yok edilmesini sağladı.

1924 yılında ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nı arkadaşları ile kurdu ve bu partinin Genel Başkanlığı'na seçildi. 1938'den 1946'ya kadar İstanbul milletvekili olarak Meclis'te bulundu. 1946'da Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi ve ölümüne kadar bu görevde kaldı.

Karabekir'in askerliğe ve harp tarihine dair çeşitli eserleri vardır ve bunların belli başlıları şunlardır: İstiklal Harbimizin Esasları (1933), Cihan Harbine Neden Girdik, Nasıl Girdik, Nasıl İdare Ettik (1937).

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

3525008
BugünBugün540
DünDün4079
Bu HaftaBu Hafta23116
Bu AyBu Ay15709
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar3525008