Atatürk diyor ki :

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

Write comment (0 Comments)
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Millet Partisi'nin kurulduğu bugün resmen açıklandı. DP'den kopanların kurduğu partinin genel başkanlığına Hikmet Bayur getirildi.

Fevzi Çakmak  Hikmet Bayur
 Fevzi Çakmak, yeni partinin "fahri başkanı".  Hikmet Bayur

 

DP'den aynlan 'kırgınlar'ın kurduğu partinin başlıca liderleri Avukat Kenan Öner'le Hikmet Bayur'dur. Mareşal Fevzi Çakmak “Fahri Başkan” olarak ilân edildi ve asıl başkanın Hikmet Bayur olduğu açıklandı. Siyasî yorumcular ittifakla bu partinin uzun ömürlü olamayacağını söylüyor ve bunun için de şu sebepleri ileri sürüyorlar: Partinin liderleri arasında birbirleriyle çalışmaları güçlük yaratabilecek kuvvetli şahsiyetler vardır. Programında, günün meselelerini karşılayacak ekonomik ve sosyal ağırlıklı görüşler yoktur. Birtakım ahlâk prensiplerinin gerçekleşmesini sağlamak amacıyla kurulmuş intibasını vermektedir ve bu husus kurucular tarafından da ifade edilmiştir.

Partinin programı şu şekil özetlenebilir: Özel ve siyasî hayatta ahlâkı hâkim kılmak, müessesesini yükseltmek, halka ve gençliğe millî duygu aşılamak, bürokrasi baskısını yok etmek... vb. Yeni parti sosyal ve ekonomik alanlarda 'laissez faire, laissez passer (Bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar) anlayışındadırlar ve bu bakımdan rakiplerinden pek farklı sayılmıyorlar.

 

Comments powered by CComment

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4091883
BugünBugün1271
DünDün2401
Bu HaftaBu Hafta13723
Bu AyBu Ay13723
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar4091883