Atatürk diyor ki :

"Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruat."

Türkiye'den Olaylar

02 Ağustos 1914 - Osmanlı-Alman ittifakı

 Osmanlı Devleti ile Almanya arasında bir saldırmazlık paktı imzalanmıştır. Buna göre, RusyaAlmanya ve Avusturya'ya savaş açtığı takdirde, Osmanlı Devleti de kendini Rusya ile savaş halinde sayacaktır.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

01-09 Mayıs 1926 - İngiltere'de genel grev

Ekonomisinin esası kömür madeninin işletilmesine ve ihracatına dayanan İngiltere'de, maden işçileri dört aydan beri grevde idiler. 3 Mayıstan itibaren maden işçilerini desteklemek üzere bütün sanayi kollarında greve gidilmiştir. Grevde bulunan işçilerin sayısı 5 milyondur ve bu, ülkede şimdiye kadar görülen en büyük grevdir.

Devamını oku...

Konular

Jön Türk muhalefeti

İkinci Meşrutiyeti yaratan ana etken, II. Abdülhamit'in baskıcı rejimine karşı Jön Türklerin verdiği özgürlük mücadelesiydi.

Devamını oku...

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2018155
BugünBugün976
DünDün1552
Bu HaftaBu Hafta4219
Bu AyBu Ay18337
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2018155

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
549
Makale Görünüm Sayısı
1158270

28 Eylül 1940 - Almanya, İtalya ve Japonya arasında ittifak

Bugün, Al­manya, İtalya ve Japonya arasında bir antlaşma imza­lanmıştır. Buna göre bu üç devlet, siyasî, askerî ve eko­nomik alanda işbirliği yapa­cak, halen savaşta bulunma­yan herhangi bir devletin müttefikler safında savaşa girmesi halinde, o devlete birlik­te karşı koyacaklardır.

Devamını oku...

18 Haziran 1940 - Fransa ikiye bölündü

Lond­ra'da "Hür Fransa" karargâhı­nı kuran General Charles de Gaulle, bugün bütün Fransız­lara hitabeden önemli bir bil­diri ve çağrı yayınlamıştır. Yurtsever birçok Fransız Kuzey Afrika'ya (Fransa'nın Kuzey Afrika'daki sömürge­lerine) ve İngiltere'ye kaçmıştı.

Devamını oku...