Atatürk diyor ki :

"Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır."

Türkiye'den Olaylar

01 Kasım 1928 - Harf devrimi

 Genç Türk Cumhuriyeti'nin en önemli inkılaplanndan biri olan "Arap harfleri yerine yeni harflerin kabulü" kanunu 1 Kasım 1928 günü kabul edilmiş ve 3 Kasım'da yürürlüğe girmiştir.

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

28 Eylül 1937 - Hitler topraklarını genişletmek istiyor

Alman ve İtalyan diktatörleri bu akşam Berlin'de birlikte gövde göste­risi yaptılar. Geçen yılki olim­piyatların yapıldığı alanda yaklaşık 1 milyon Alman top­landı. Hitler ve Mussolini'nin üstünde duracakları kürsü kurulmadan önce bü­yük olimpiyat çanı çaldı ve projektörler çevreyi taradı. Hitler, kürsüden konuş­ması sırasında sık sık Alman­ya'nın daha çok toprağa ihtiya­cı olduğunu söyledi. Kendisi buna "yaşama sahası" anlamına gelen

Devamını oku...

Konular

Birinci Dünya Savaşı Kronolojisi - 1918

  Falkenhayn'dan sonra göreve gelen Ludendorff, Amerikalılar savaşa girmeden önce Fransa'da sonucu etkileyecek bir üstünlük sağlama kararın­daydı. Ne var ki, Champagne ve Picardie'de (temmuz-eylül), teçhizat ve asker sayısı açısından zayıf durumda olan Almanlar, Foch'un karşı saldırısına uğradılar. Artık savaşın nasıl sonuçlanacağı belli olmuştu:

Devamını oku...

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

2018155
BugünBugün976
DünDün1552
Bu HaftaBu Hafta4219
Bu AyBu Ay18337
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar2018155

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
549
Makale Görünüm Sayısı
1158270

10 Mayıs 1940 - Churchill, İngiltere Başbakanı oldu

İngiltere Başbakanı Neville Chamber­lain, askerî başarısızlıkları üze­rine istifa etti ve yerine Winston Churchill ge­tirildi.

Churchill , Başbakan olarak Parlamento'da yaptığı ilk konuşmada savaşı kesin zaferle sonuçlandırmakta ka­rarlı olduğunu bildirdi. Chamberlain, Almanlar'ı Norveç ve Danimarka'­dan püskürtmek için, İngiliz ve Fransız birliklerinin yaptığı harekâtın başarısız olmasın­dan sonra başlayan siyasî ma­nevralarla istifaya zorlandı.

Devamını oku...

29 Haziran 1942 - Naziler yalnız Polonya'da 700 bin Yahudi öldürdüler

Polon­ya yeraltı grupları tarafından İngiltere'deki Musevi liderleri­ne ulaştırılan bir rapora göre Naziler yalnızca Polonya'da 700 bin Yahudi'yi öldürdüler. Romanya'da 125 bin Yahudi'­nin öldürüldüğü bildirilirken Hollanda, Belçika ve Fransa'­da da her gün çok sayıda Ya­hudi'nin topluca idam edildi­ği haber veriliyor. Toplam 1 milyondan fazla Yahudi'nin öldürülmesiyle tarihin en bü­yük katliamlarından biri ya­şanmakta.

Devamını oku...