Atatürk diyor ki :

"Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır."

Türkiye'den Olaylar

20 Nisan 1946 - Bayar açıkladı: “DP seçimlere katılmıyor”

 Demokrat Parti, önümüzdeki aylarda yapılacak ara seçimlere katılmamaya karar verdi. Gerekçeyi bizzat Parti Genel Başkanı Celâl Bayar açıkladı:

Devamını oku...

Dünya'dan Olaylar

10-15 Mayıs 1940 - Alman hücumu Belçika ve Fransa'ya yöneldi

Almanlar'ın Norveç ve Danimarka'­yı işgal etmesi, İngiliz ve Fran­sız birliklerinin onları bu ülke­den sürmek için yaptıkları ha­rekâttan sonuç alamamaları, müttefik başkentlerinde endi­şeye ve hükümet istifalarına sebep oldu. İngiltere başbaka­nı Chamberlain istifa etti ve yerine Winston Churc­hill getirildi.

Devamını oku...

Konular

İstibdad idaresi

1878'de Kanuniesasİ'yi askıya alan II.Abdülhamid, bu tarihten 1908'de İkinci Meşrutiyet'in ilanına kadar bütün yetkileri kendisinde toplamış olarak saltanat sürdü. Osmanlı ülkesi İkinci Meş­rutiyet'e kadar (1908) Abdülhamid'in baskıcı ve ka­ranlık rejimi altında yönetildi. Başta Midhat Paşa olmak üzere, meşrutiyetçiler şu veya bu yolla saf dışı bırakıldı.

Devamını oku...
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Atatürk diyor ki :

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

 

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Login Form

En Son Yorumlar

Ziyaretçi Sayısı

4335681
BugünBugün45
DünDün1851
Bu HaftaBu Hafta8657
Bu AyBu Ay51871
Aktif Ziyaretçi 20

Makale Sayısı

Kullanıcılar
1
Makaleler
767
Makale Görünüm Sayısı
3579715

06 Nisan 1946 - Başbakan Saraçoğlu desteğinden dolayı İngiltere'ye teşekkür etti.

 İngiliz Dışişleri Bakanı Bevin: “Rusya ile Türkiye arasında sınır anlaşmazlığı çıkmasını üzüntü ile karşılıyoruz” demişti

Devamını oku...

29 Nisan 1946 - Başbakan Saraçoğlu Daily Telegraph gazetesine demeç verdi

 Başbakan, İngiliz Daily Telegraph gazetesine verdiği demeçte, iç politikadaki sürtüşmelere rağmen dışa karşı partilerin birlik olduğunu söyledi.

Devamını oku...

4 Aralık 1946 - Sıkıyönetim 6 ay uzadı

 Meclis Sıkı yönetimi altı ay daha uzattı.

Bu konuda DP yöneticileri şöyle dediler:

Devamını oku...