Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

"Bugün Alman ordusu için kara bir gün oldu..." Bunu söyleyen bizzat Alman ordularının başkumandanı Lüdendorff'tur.

İngiliz, Amerikan, Kanadalı, Avustralyalı ve Fransız birliklerinden oluşan 20 tümen, Amiens yakınlarında hücuma geçerek Alman ordusuna en büyük ve savaşın sonunu belirleyen darbeyi indirmişlerdir.

Müttefikler ordusuna 400 tank öncülük etti. Uçaklar alçak uçuş yaparak Alman piyadesi üzerine kurşun yağdırdı. Ağır toplarla ve uçaktan atılan bombalarla Alman hatları altüst edildi. Demiryolu kavşakları da bombalandı ve ikmal yolları kapatıldı. Almanlar bahar hücumundan önceki konumlarına çekilmek zorunda kaldılar. Fakat bu çekilme düzenli bir şekilde olmadı. Pekçok ölü, 30 bin esir ve bütün ağırlıklarını bırakarak çekildiler. Geri hatlara nakledilen Alman esirleri "savaştan bıktıklarını, zaferden ümit kestiklerini ve teslim olmayı tercih ettiklerini" söylüyorlar.

Alman bozgunu Fransız cephesinde de devam ediyor. Fransızlar, 6 haftadır Almanlar'ın elinde bulunan Somme
yakınındaki mevzileri ellerine geçirdiler.

Amerika'nın ölçüsüz desteğini kazanan Müttefiklere karşı zaferden ümit kesen Almanya'nın artık teslim olmaktan başka yapacağı bir şey yok. Bunu, henüz kendi sınırlarının dışında iken, kendi şehirleri tamamen harap olmadan yapması akıllı bir davranış olacaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4418313
BugünBugün584
DünDün1853
Bu HaftaBu Hafta2437
Bu AyBu Ay4552
Aktif Ziyaretçi 22