Atatürk diyor ki :

"Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Churchillİngiltere Başbakanı Neville Chamber­lain, askerî başarısızlıkları üze­rine istifa etti ve yerine Winston Churchill ge­tirildi.

Churchill , Başbakan olarak Parlamento'da yaptığı ilk konuşmada savaşı kesin zaferle sonuçlandırmakta ka­rarlı olduğunu bildirdi. 

Chamberlain, Almanlar'ı Norveç ve Danimarka'­dan püskürtmek için, İngiliz ve Fransız birliklerinin yaptığı harekâtın başarısız olmasın­dan sonra başlayan siyasî ma­nevralarla istifaya zorlandı.

İki gün önce Chamberlain, İngilizler'in Norveç ye­nilgisi ile ilgili tartışmalar sürer­ken Parlamento'dan güven oyu istemişti. Güven oyu mü­zakereleri sırasında muhafaza­kâr milletvekili Leo Amery, neredeyse başbakanın yüzü­ne tükürür gibi konuşmuştu: "Git, diyorum. Git ve senden kurtulalım. Al­lah aşkına git."

Yapılan güven oylamasın­da 281 lehte, 200 aleyhte oy çıktı. Ancak, 41 muhafazakâr Chamberlain'in aleyhin­de oy kullanmış, 60'ı da çekimser kalmıştı. Muhafazakâr Parti'deki bu isyana kesim, İş­çi Partisi ve Liberaller de da­hil edilmediği takdirde hükü­metle işbirliğini reddettiler. İş­çi Partisi ise bu teklifi ancak Chamberlain istifa ederse kabul edeceklerini bildirdi. Dı­şişleri Bakanı Lord Halifax'ı da kabul etmeyen İşçi Partisi, Churchill'in başbakan ol­masını istedi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4335775
BugünBugün139
DünDün1851
Bu HaftaBu Hafta8751
Bu AyBu Ay51965
Aktif Ziyaretçi 17