Atatürk diyor ki :

"Benim yaptığım işler,biri ötekine bağlı gerekli olan işlerdir. Fakat,bana yaptıklarımdan değil,
Yapacaklarımdan söz edin.."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya Amerika'nın Hawaii adalarındaki Pearl Harbor üssüne ansızın saldı­ran Japonya, ABD ve İngil­tere'ye savaş ilân etmiştir. Sa­vaş ilânı Amerika'ya, baskın­dan ancak 20 dakika önce ulaşabilmiştir. Başka bir deyiş­le, Japonya önce hücuma geçmiş, sonra savaş ilân et­miştir.

Pearl Harbor baskınında Japonlar, limanda demir at­mış olan Oklahoma zırhlısını batırmış, birçok gemiyi de ağır hasara uğratmıştır. Saldırı sonucu 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış ve 188 savaş uçağını imha etmiş, ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur. Bununla beraber Pasifik Filosu'nun üç uçak gemisi, üssün önemli tankerleri, denizaltılar ve fabrika gemileri gibi unsurları limanda değildi ve zarar görmekten kurtuldu. Aynı anda Japon birlikleri Amerika'ya ait Guam adasına, Filipinler'e ve Malezya'nın kuzeyine çıkar­ma yapmış, Hong-Kong'u bombalamıştır. Singapur'da bulunan İngiliz filosuna da sal­dıran Japonlar Prince of Wa­les ve Repulse zırhlılarını ba­tırmıştır.

Şimdi ABD, İngiltere ve Rusya'nın müttefiki olarak sa­vaşa girmiş bulunmaktadır. Aralarındaki antlaşmadan do­layı Japonya ile birlikte Al­manya ve İtalya da Amerika'­ya savaş ilân etmiş sayıl­maktadır.

Bu ikinci büyük savaş asıl şimdi Dünya Savaşı (İkinci Dünya Savaşı) niteliğini ka­zanmıştır ve durumun bun­dan sonra müttefikler lehine değişmesi çok büyük ihtimal olarak görülüyor.

 
Pearl Harbor'a ansızın saldıran Japonlar, savaş ilânı Almerika'ya ula­
şana kadar, Oklahoma zırhlısını hatırdılar, birçok gemiyi ağır hasara uğ­
rattılar ve limanı alevler içinde bıraktılar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4255025
BugünBugün2004
DünDün2129
Bu HaftaBu Hafta2004
Bu AyBu Ay36290
Aktif Ziyaretçi 38