Atatürk diyor ki :

"Benim yaptığım işler,biri ötekine bağlı gerekli olan işlerdir. Fakat,bana yaptıklarımdan değil,
Yapacaklarımdan söz edin.."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya 08 Kasım : Amerikan birlikleri, İngiliz hava ve deniz kuvvetlerinin desteğiyle, Ce­zayir'de Fransızların deneti­mindeki kıyılara çıkmaya baş­lamıştır. General Eisenhower'in kumandasındaki birlik­ler Seydı-Ferruh, Cezayir ve Oran'a; Fas'ta ise Kazablanka, Fedala ve Lyautey'e çıkmış bulunuyorlar.

Almanya'nın müttefiki durumunda bulu­nan Mareşal Petain Hü­kümeti ABD ile diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Cezayir'­deki Fransız ordusu çıkarma yapan Amerikan birliklerine karşı direnişe geçmiştir.

09 Kasım : Almanlar Bizerte'ye paraşüt birliklerini in­dirmiş ve bir engelle karşılaş­mamışlardır.

10 Kasım : Mareşal Petain adına ama onun onayı olmadan hareket eden Fransız amirali c, Ei­senhower'in yardımcısı Gene­ral Clark'la, bütün Kuzey Af­rika'yı kapsayan bölgede bir ateşkes imzalanmasını kabul etmiştir. Bu arada Almanya'­da bir esir kampında iken bu­radan kaçarak Fransa'ya ge­len General Giraud da gizlice Afrika'ya geçmiş ve Amiral Darlan tarafından Fransa'nın Afrika'daki birliklerinin ku­mandanlığına tayin edilmiştir. Ateşkesten önce Amerika­lıları durdurmaya çalışan Fransızlar 3000 ölü vermiş, 21 savaş gemisiyle 135 uçak kaybetmişlerdir. Amerikalıla­rın ve İngilizlerin kaybı ise sa­dece 3000 ölüden ibarettir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4664977
BugünBugün1731
DünDün1992
Bu HaftaBu Hafta13369
Bu AyBu Ay59524
Aktif Ziyaretçi 25