Atatürk diyor ki :

"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünya 14 Ha­ziran 1940'tan beri Alman iş­galinde bulunan Paris, artık hürdür ve yine Hür Fransa'­nın başkentidir.

Almanların bütün cephe­lerde gerilemeye başlaması, Fransız direnişçilerinin Paris'i geri almak için yoğun çaba içinde bulunmaları, Paris'te bir ayaklanmanın olacağını belli ediyordu. Şehrin kurtuluşu ile sonuçlanan olaylar şöyle gelişti:

19 AĞUSTOS - Bir ay­dan beri Hür Fransa geçici hükümeti, şehrin kurtuluşun­da bulunmak ve sorumluluk almak için yetkili kişileri Pa­ris'e göndermekteydi. Öte yandan, direniş konseyi de bir 'Aksiyon Komitesi ' oluşturmuştu. 16 Ağustos'ta Paris Emniyet görevlileri ve demiryollarında çalışanlar greve gittiler. 19 Ağustos günü erken saatlerde ayaklan­ma başladı. Direnişçiler Em­niyet binasını, Adalet Sarayını ve bakanlıktan işgal ettiler. Geçici hükümet temsilcileri bu binalara yerleşti.

23 AĞUSTOS - Gene­ral De Gaulle'ün ısrarı ile Müt­tefik Orduları Başkumandanı General Eisenhower, 2. Zırhlı Tümen'e Paris üzerine yürü­me emri verdi.

24 AĞUSTOS - 2. Zırhlı Tümen'e bağlı bir tank birliği ak­şam üzeri Belediye Sarayı'nı ele geçirdi.

25 AĞUSTOS - Gene­ral Leclerc kumandasındaki 2. Zırhlı Tümen Paris'e girdi ve Alman direnişçileriyle savaş­maya başladı. İşgal kuvvetle­ri kumandanı Von Choltitz genel karargâhında sıkıştırıldı ve tutuklanarak Mont-Parnasse garına götürüldü. Choltitz burada, Paris'teki Al­man garnizonunun teslimi belgesini imzaladı. General De Gaulle aynı ak­şam Paris'e geldi ve dosdoğ­ru Savunma Bakanlığı'na geçti. Geçici hükümeti bura­ya yerleştirdi. Bundan sonra, sokaklara dökülen Parisliler, tarifsiz bir coşku ile kurtuluşu kutladılar.

26 AĞUSTOS - Gene­ral De Gaulle, Meçhul Asker Anıtı'nı ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu ve sonra Nötre Dame Katedrali'ne gi­derek dua etti.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4583615
BugünBugün1269
DünDün1943
Bu HaftaBu Hafta8842
Bu AyBu Ay43878
Aktif Ziyaretçi 82