Atatürk diyor ki :

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

 

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

globe "Gömleksizler" Albay Juan Peron’u devlet başkanlığına getirdi
Albay Juan Peron, kendi asker arkadaşları tarafından hapse atıldıktan sekiz gün sonra serbest bırakılarak Arjantin hükümetinin başına getirildi. Peron hapse atılınca Buenos Aires sokaklarında binlerce işçi, serbest bırakılması ve görevine iade edilmesi için gösteri yapmıştı.

“Gömleksizler” adı verilen işçiler Peron’un Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sırasında kurduğu sendikaların üyesi bulunuyorlar. Günler süren gösterilerden sonra askerî liderler Peron’u serbest bırakmak zorunda kaldılar. Onun tutuklanmadığını, ancak sadece muhtemel saldırılardan korunmakta olduğunu ileri sürdüler.

Gerçekte Peron, zatülcenp hastalığından askerî hastanede yatıyor. Devlet Başkanı Farrell’in hükümetin başına geçmesi için yaptığı daveti reddetti ancak bunun bir taktik olduğu sanılıyor. Kendisini deviren iki generalin hükümetten istifasını istedi ve bunu derhal elde etti.

Peron, bölünen askeri liderliği kendine muhalif olanları kovup tek elde toparladı. Kabine’de şimdi yalnızca arkadaştan kaldı. Arjantin Genel işçi Konfederasyonu Peron için 24 saatlik bir genel grev çağrısında bulundu. Artık Peron, işçilerin, subayların ve polisin desteği temeli üzerine kurulmuş halkçı bir hükümetin başkanı olma hayallerini gerçekleştirmek üzere.

Ancak bundan Arjantin’de herkes memnun olamayacak. Bir hafta önce öğrenciler ve öğretmenler sokak gösterileri yapıyorlardı. Gösterilerde “Peron’a ölüm” diye batırarak nefretlerini dile getirmişlerdi.

Yorumlar   

0 #1 mysite 14-12-2019 17:10
I think that is one of the such a lot significant info for me.
And i am glad studying your article. But want to statement on some common things, The website taste is ideal, the articles is
in point of fact great : D. Good job,
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4535392
BugünBugün1059
DünDün1787
Bu HaftaBu Hafta2846
Bu AyBu Ay55371
Aktif Ziyaretçi 114