Atatürk diyor ki :

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bugün Kalküta'da meydana gelen Müslüman-Hindu çatışmasında 3 binden fazla insan ölmüş, binlerce kişi de yaralanmıştır. Çatışmaların sebebi Müslümanlar'ın, kurulacak olan Bağımsız Hindistan Devleti içinde bir azınlık statüsü içine sokulmak istenmesi ve Müslümün Birliği'nin de bunu reddetmesidir.

Ayrı bir devlet kurmak isteyen Müslümanlar ülkelerinin adını bile koymuş bulunuyorlar: Pakistan. (Pak olanların, Temizlerin ülkesi).

Hindistan'a bağımsızlık vermek zorunda kalan İngiltere'nin hazırladığı planda iki ayrı devlet öngürülmüyor, Müslümanlar'ın sayısı daha az olduğu için eşitlikten de sözedilmiyor. Ne pahasına olursa olsun, kendi bağımsız devletlerini kuracaklarını söyleyen Muslamanlar, yoğun oldukları her yerde İngiliz yönetimine karşı ayaklanmakta, İngilizler de onların karşısına dolaylı bir şekilde Hindular'ı çıkarmaktadır. Bengal valisi İngiliz genel qvalisine kendi bölgesindeki ayaklanmanın kontrolden çıktığını bildirmiş, yardım istemiştir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4532031
BugünBugün1210
DünDün1815
Bu HaftaBu Hafta13090
Bu AyBu Ay52010
Aktif Ziyaretçi 31