Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya NehruHindistan'ı İngiltere adına yöneten bir çeşit "vekil" hükmetin istifası İngiltere kralı tarafından kabul edilmiş ve Kongre Partisi'nin lideri Jawaharlal Nehru, geçici hükümetin kurulmasıyla görevlendirilmiştir.

Müslümanlar'ın lideri Muhammed Ali Cinnah, bu yeni hükümette yer almayacağını söylemişti. Genel vali de bunu uygun görmüş ve öyle hareket etmesini Müslümanlar'ın liderinden istemiştir. Çünkü İngiliz yönetimine birlikte karşı çıkan Müslüman ve Hindular, şimdi birbirleriyle çatışmaktadırlar. Ganj kıyısında, kutsal şehirlerden biri sayılan Allahabad'da, Müslüman-Hindu çatışmasında her iki taraftan binlerce insan oldu. Bu ve benzeri olaylar Hindular'la Müslümanlar'ın bir arada olmayacaklarını ve Müslümanlar'ın ısrarlı, kararlı isteklerine uyularak iki ayrı bağımsız devlet kurulacağını göstermektedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4535279
BugünBugün946
DünDün1787
Bu HaftaBu Hafta2733
Bu AyBu Ay55258
Aktif Ziyaretçi 65