Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Uluslararası Birinci Cannes Film Festivali 20 Eylül 1946 günü başladı ve 5 Ekim'de sona erdi. Bu ilk festival, gösteriye kalan, yarışmaya giren filmlerle değil, bunlardan çok festivalin açılşındaki ihtişamla, savaş sonunun en güzel, en zengin açılış şenliğiyle hatırlanacaktır.

 

Festivale katılan 21 ülke, önce, açılışta yapılan geçit resminde "en göz alıcı olmak için yarıştılar. Çiçeklerle donatılmış, daha doğrusu çiçekten yapılmış arabalar, degirmenler, uçaklar, imbik(damıtıcı) ve fıskiyeler, gemiler, kayıklar... Gül, karanfil, ıtırdan yapılmis nice heykeller, semboller...

Aynı şehirde baştan başa donatılmış Palmiyeler, fiskiyeler, bütün meydanlar ışıl ışıl gökyüzünü hava fişekleri (maytaplar) dolduruyor, yıldız yıldız... Paris'in 14 Temmuz kutlamaları bu festivalin yanında sönük kalırdı doğrusu.

Film dünyasının ünlüleri arasında sadece Marcel Herbier, Bay ve Bayan Dalio, Eric Von Stroheim, Charles Vanel, Jean Pierre Aumont ve onun yanından hiç ayırmayan güzel eşi Maria Montes vardı.
Bu Festivalden çıkarılan sonuç şu oldu: Amerikan filmciliginde teknik, sanatı ezecektir, ama sinema kazançlı olmakta devam edecektir.

Fransız sineması diriliyor, güçleniyor. Meksika, Hindistan, Mısır ve Portekiz sinemaları da hiç yabana atılır değildir.

Bir İskandinav, bir Çek, bir Romen, bir Polonya ekolünün de savaşın yıkıntıları arasından doğrulup boy gösterdiğini gördük, yakında güzel çiçekler, meyveler vereceklerini anladık. Rus filmlerinin yalnız propaganda nitelikli olduklarını söyleyebiliriz.

Filmler öyle veya böyleydi ama ufak tefek eksiklikler dışında, organizasyon için "mükemmel" di, diyebiliriz.
İlk Cannes Film Festivali'nde yedi filme birden Altın Palmiye ödülü verildi.
Bu filmler şunlardı:
• "Demiryolu Savaşı"-Rene Clement (Fransa),
• "Pastoral Senfoni" Jean Delannoy (Fransa),
• "Yaratılan Adam" Billy Wilder (ABD),
• "Kısa Tesadüfler" David Lean (İngiltere),
• "Roma Açık Şehir"-Roberto Rossollini (İtalya),
• "Maria Candelaria"-Emilio Fernandez (Meksika)
• "Son Sans" Leopold Lind tberg (İsviçre). Ayrıca Rene Clement "Demiryolu Savaşı" filmiyle en iyi yönetmen, Ray Milland "Yaratılan Adam"la en iyi aktör, Michele Morgan da "Pastoral Senfoni"yle en iyi aktris seçildiler.

 

"İlk Cannes Film Festivali'nde En iyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü, \"Pastoral Senfoni\" adı filmindeki başarılı kompozisyonuyla güzel Fransız yıldız Michele Morgan kazandı."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4689261
BugünBugün1542
DünDün2623
Bu HaftaBu Hafta9142
Bu AyBu Ay20392
Aktif Ziyaretçi 105