Atatürk diyor ki :

"Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya CinnahHindistan'ı Müslüman ve Hindu olarak iki ayrı devlete bölmek için çalışmalar başlatıldı. Hindistan Genel Valisi Lord Louis Mountbatten bu amaçla Londra'da Hindistan Bakanı Earl Listovel ile görüşmelerde bulunduktan sonra Yeni Delhi'ye dönerek Hindistan liderleriyle buluşacak.

 

Kabine toplantısında, acil tedbirler alınmadığı takdirde İngiliz idaresinin çökeceği dile getirilerek, Hindistan'ın tek bir ülke halinde kalması yolundaki beklentilere son verildiği bildirildi.

Geriye iki yeni devletin hangi biçimde kurulacağına karar vermek kaldı. Hindu Kongre Partisi hala ülkenin tek bir başkentten yönetildiği ortak bir hükümet isterken, Müslüman Birliği, kuzeydoğu ve kuzeybatıda Müslüman bir devlet kurması için israr ediyor. Müslüman Birligi'nin Başkanı Cinnah, dün Yeni Delhi'de, birliğin teklif edilen iki Müslüman bölgeyi birbirine bağlamak amacıyla bir koridor talebinde bulunacağını açıkladı.

Cinnah, Pakistan ile Hindistan arasında bir ittifaktan yana olduğunu; ancak, Müslümanlar'ın Bengal ve Pencap'ın bölünmesine karşı sonuna kadar savaşacakğını bildirdi.

Bu arada ordunun iki yeni devlet arasında paylaştırılması da en önemli problemlerden birini teşkil ediyor. Şu anda, birbirinden bağımsız 54 Hindu, 19 Müslüman, 12 Sih ve 37 Gurka birliğinin oluşturulabileceği belirtiliyor. Bir de hava kuvvetleri ve donanma ile birlikte ağır silah ve teçhizatın paylaştırılması gerekiyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4535343
BugünBugün1010
DünDün1787
Bu HaftaBu Hafta2797
Bu AyBu Ay55322
Aktif Ziyaretçi 175