Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Amerikan Birleşik Devletleri Avrupa'yı savaş sonrası tahribattan ve komünizm tehdidinden kurtarmak için kolları sıvadı. ABD Dışişleri Bakanı George Marshall, Harvard'da yaptığı konuşmada Rusya yörüngesi dışında bulunan ülkelere yardım için ABD'nin hazır olduğunu söyledi. Marshall, bu yardımın ancak Avrupa ülkelerinin ekonomik olarak birbirlerine yaklaşmasıyla etkili olabileceğini de vurguladı.

 

Bu arada Başkan Truman, Moskova'nın Macaristan, Romanya ve Bulgaristan üzerinde hakimiyet kurmasını tenkid etti. Buna rağmen Marshall, Avrupa'yı yeniden kalkındırabilmek için genişletilen yardım programının içine Rusya'nın da alınabileceğini belirtti.

Marshall bundan sonra ki adımların Avrupa hükumetlerine ait olduğunu kaydetti. Londra, yardım tekliflerini memnuniyetle karşıladı ve ABD'ye bir teşekkür telgrafı çekti.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4535348
BugünBugün1015
DünDün1787
Bu HaftaBu Hafta2802
Bu AyBu Ay55327
Aktif Ziyaretçi 159