Atatürk diyor ki :

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Lord Mountbatten ve eşi Mahatma Gandi ileUzun süredir bekledikleri bağımsızlığa kavuşan Hindistan halkı, Yeni Delhi'de bayram yapıyor.

163 yıldır Hindistan'da hüküm süren İngiliz idaresi sona erdi ve Britanya'ya bağlı Hindistan İmparatorluğu'ndan iki yeni devlet doğdu.

 

Millet Meclisi'nin bütün üyeleri şu yemini ettiler: "Yıllar süren fedakârlıklar ve acılar sonunda Hindistan halkının hürriyete kavuştuğu şu an, Hindistan Meclisi'nin bir üyesi olarak, köklü bir geçmişe sahip ülkemin dünyada hak ettiği yerini alması için kendimi halkımın hizmetine adayacağım."

Hindistan'daki İngiliz idaresinin son valisiyken, yeni Hindistan'ın genel valiliğine getirilen Lord Mountbatten, İngiltere'nin çekilmesini ustaca yönettiği için Londra hükümeti tarafından madalya ile ödüllendirildi. Kutlamalar sırasında da şiddet olaylarının sürdüğü bildirildi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4585168
BugünBugün690
DünDün2132
Bu HaftaBu Hafta10395
Bu AyBu Ay45431
Aktif Ziyaretçi 21