Atatürk diyor ki :

“Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yokur.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Fransız Parlamentosu, Cezayir'in geleceğini belirleyen bir statüye 91'e karşı 322 oyla kabul etmiştir. 45 maddeden oluşan statünün esası, Cezayir'in merkeze (Fransa'ya) bağımlı olmaktan çıkarılması, Müslamanlar'la buraya Fransa'dan gelip yerleşen Hiristiyanlar'ın da Cezayir Birliği içinde yer almaları, ülke bütünlügünün korunmasıdır.

Bu statüde Cezayirliler'in kabul etmedikleri ve hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini bildirdikleri husus şudur: Cezayir'de bulunan Fransız asıl azınlığın bütün hakları, şimdiki durumları, Anayasa ve Fransız devletinin garantisiyle ko unacaktır. Bunların sahip oldukları mal ve mülke elkonulamayacak, arazileri satın alınamayacak, tekellerinde bulundurdukları tarım ve sanayi işletmelerini yine tekellerinde bulundurmaya devam edeceklerdir. Fakat, nüfusları ülke nüfusuna göre bir avuç olan bu Fransız asıllı Cezayirliler, ülke ekonomisinin tamamını kontrollerinde bulunduruyorlar. Ekilebilir, verimli alanların, madenlerin ve çiftliklerin, su kaynaklarinin yüzde 80'inden fazlası onların elindedir.

Cezayirliler işte bu duruma dikkatleri çekerek "Bağımlı iken sömürülüyorduk, bu statüye göre sözde bağımsız iken de sömürüleceğiz" diyorlar. Ve halk "Cezayirun!

Cezayirun! (Cezayir bizim) naraları ile hergün caddelerde gösteri yapıyorlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4418244
BugünBugün515
DünDün1853
Bu HaftaBu Hafta2368
Bu AyBu Ay4483
Aktif Ziyaretçi 63