Atatürk diyor ki :

"Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Pakistan'a tren yolculuğuMülteci trenleri göçmenlerin ancak 2 milyon 300 binini taşıdı... Ancak çoğunluk ülkeden öküz arabası konvoylarına binerek kaçtı.

 

Hafta sonunda son Müslüman mülteci  grubu da Hindistan'dan Pakistan'a geçti. Yolculukları olaysız geçen Müslümanlar hemen kalabalık mülteci kamplarına alındılar.

Pakistan'a kaçabilenler şanslıdırlar, çünkü Hindistan'in bölünmesinden bu yana 400 bin Müslüman ve Hindu öldürülmüştü. Bundan başka 100 bin kişi de açlık ve soğuktan ölmüştü.

Tarihin bu en büyük göçün de, son dört ay içinde, Hindu ve Müslümanlar'ın yaklaşık eşit sayıda bulunduğu 8 milyon 500 binden fazla mülteci, Hindistan-Pakistan sınırını geçti.

Mülteci trenleri, göçmenlerin ancak, 2 milyon 300 binini ülkeden taşıdı; çoğunluk öküz arabası konvoylarına binerek kaçtı. Bu konvoylar sık sık saldırıya uğradı, ya da sellere kapıldı.

Bu göçmenlerin yerleştirilmesi, geldikleri ülkeler için büyük problem teşkil ediyor.
Onlara ev ve tarla verilmesi, iş bulunması ve hayatları yeniden kurmak için yardım sağlanması gerekiyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4535378
BugünBugün1045
DünDün1787
Bu HaftaBu Hafta2832
Bu AyBu Ay55357
Aktif Ziyaretçi 133