Atatürk diyor ki :

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

dunya Louis ArmstrongCaz kralı Louis Armstrong, "Hot Five" ekibi ile Caz kralı Louis Armstrong, "Hot Five" ekibi ile birlikte Parisliler'i büyüledi.

 

Paris'in Pleyel Salonu, iki gün süre ile Caz Müziği'nin seçkin hayranlarıyla doldu taştı. Çünkü Caz Kral Louis Armstrong'un "Hot Five" ekibi de orada, sahnedeydi. Coşkulu, sevgili, saygılı bir ilgi gördüler ve bunu hakkettiler.

Belki çok belirli ve sınırlı bir çevreye bağlı olan bu Caz Kralı'nin müziğini anlamak, ona ısınnmak, bu zamanda ve Avrupalılar için biraz zordur. Armstrong, 1914 savaşının öncesindeki New Orleans'ın müzisyenidir. Ama onda olağanüstü bir ses var, şeytanî bir ritm ve eşsiz bir trompet ustalığı, trompeti konuşturma ustalığı var. Ayrıca, bir müzik grubunu yönetmenin bütün sırlarını biliyor, müzisyenlerinin birlikte çalmalarını ya da sololarını çok iyi değerlendiriyor. Zaten ekibi de kendisi gibi ünlülerden oluşuyor. Mesela trombon Teegarden, piyanist Hines, klarnetçi Begard. Bunlar da New Orleans caz geleneğine bağlı müzisyenler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi Sayısı

4682338
BugünBugün2219
DünDün2340
Bu HaftaBu Hafta2219
Bu AyBu Ay13469
Aktif Ziyaretçi 33