Atatürk diyor ki :

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

tr bayrak Otuz üç yıldan beri Osmanlı tahtında oturan Sultan II. Abdülhamid, tahtından zorla indirilmiştir. İttihatçılar 31 Mart (13 Nisan) ayaklanmasının Meclis'e karşı olduğunu söyleyerek Selanik'te kuvvet topladılar ve bunları İstanbul'a gönderdiler. "Hareket Ordusu" denilen ve pek karışık ve düzensiz bir görünümü olan bu kuvvetlerin başında Mahmut Şevket Paşa bulunuyordu.

 AbdulhamidMahmut Şevket Paşa İstanbul'a gelip duruma hâkim oldu. ittihatçılar Meclis'i toplandılar ve tehditAram efendi dahil bütün yollara başvurarak meclisten Padişah'ın tahttan indirilmesi kararını çıkarttılar. Bu karardan sonra, tahttan indirileceğini padişaha tebliğ için dört kişi seçildi. Bunlar, İtalyanlar için çalışmakla maruf ve sonradan onların casusu olduğu anlaşılan Yahudi asıllı Emanuel Karaso, Ermeni komitacılarının adamı Aram Efendi, Arnavut istiklâli için çalışan Esat Toptanı ile Arif Hikmet Paşa idi. Sultan Abdülhamid kendisine kararı bildirenleri sükûnetle dinlemiş ve Meclisin kararına uyacağını, bundan sonra Çırağan Sarayı'nda oturmak istediğini söylemiştir. Ama onun bu arzusu kabul edilmemiş ve hemen o akşam, şahsi eşyasını bile almasına izin verilmeden trene bin ditilerek Selanik'e gönderilmiştir.

 

Yorumlar   

0 #1 Aslı Koçak 21-05-2017 21:49
Öncelikle almanaktr.com adminine ve yöneticilerine
Bu aziz milleti bilgilendirdikleri için teşekkür ediyorum.
Sizden bir istirhamımız olacak..
adresine ARAM EFENDİ
'nin fotoğrafını gönderebilirmisiniz..
Aram Efendi Hakkında bilgide yönlendirebilirsiniz
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4585160
BugünBugün682
DünDün2132
Bu HaftaBu Hafta10387
Bu AyBu Ay45423
Aktif Ziyaretçi 21