Atatürk diyor ki :

"Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır."

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

tr bayrak Mustafa KemalMustafa Kemal'in Amasya genelgesine büyük tepki gösteren İstanbul hükümeti, illere gönderdiği gizli bir telgrafla Mustafa Kemal'in görevden alındığını, artık emirlerinin dinlenmemesi gerektiğini bildirmiştir.

Fakat 27 Haziran'da Sivas'a gelen Mustafa Kemal'i halk büyük sevgi gösterileriyle karşılamıştır.

Sivas'tan Erzurum'a geçen Mustafa Kemal, yine coşkun gösterilerle karşılandı. Burada padişah telgraf başında onu İstanbul'a dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Ama Mustafa Kemal şu cevabı vermiştir: "Ermeniler'e vaadedilen Doğu illerimizi terkedip İstanbul'a dönmem teklifinizi kabul etmek için, şahsi irademi kullanmakta maddi ve manevi bakımdan mahrum bulunuyorum..."

Bu cevap üzerine Osmanlı hükümeti onun bütün rütbelerinin alındığını, hatta askerlikten atıldığını bildirmiş bulunuyor. Mustafa Kemal (Atatürk) bu durum karşısında, "Sine-i millette bir ferd-i mücahid olarak (Milletin sinesinde, millet için mücadele eden bir fert olarak) kalacağım" demiştir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4786585
BugünBugün146
DünDün2662
Bu HaftaBu Hafta9004
Bu AyBu Ay45595
Aktif Ziyaretçi 21