Atatürk diyor ki :

"Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır."

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

tr bayrak 19 mayis 1919Mustafa Kemal Paşa bugün Bandırma vapuru ile Samsun'a çıkmıştır. Kemal Paşa'nın (Anafartalar kahramanı olan bu Türk kumandanının) padişah tarafından buraya, Samsun ve çevresinde asayişsizlik olaylarını yerinde görüp tedbir almak üzere gönderildiği söyleniyor.

Mustafa Kemal'in Milli Mücadele'yi başlatmak amacıyla Samsun'a ayak bastığı gün. 13 Kasım 1918'de İstanbul'a gelen Mustafa Kemal, en umutsuz anlar da dahi vatanın ve milletin kurtuluşu için bir şeyler yapılabileceği inancındaydı. Bu nedenle Anadolu'ya geçmek, millî bir teşkilât kurup mücadeleyi Anadolu'dan başlatmak kararındaydı. Bu sırada, Samsun ve yöresindeki bir asayiş konusu, Mustafa Kemal'e, Anadolu'ya geçme konusunda tarihî bir fırsat yarattı. Bu sırada Samsun ve yöresindeki Rum çeteleri, köyleri basmakta ve Türkleri öldürmekteydiler. Bu durum karşısında Samsun'daki makineli tüfek bölüğünden Teğmen Hamdi, emrindeki askerlerle dağa çıkıp Türk milis güçleriyle birleşmişti. Bu durumdan kuşkulanan İngilizler, karışıklığın önlenmesini, aksi halde bölgenin işgal edileceğini bildirdiler. Damat Ferit Paşa Hükümeti, geniş yetkilere sahip bir kumandanı Samsun'a gönderme kararı aldı ve görev, Mustafa Kemal'e önerildi. Karşısına çıkan bu tarihî firsatı kabul eden Mustafa Kemal, başarılı olmak için, bir unvana ve yetkiye ihtiyaç olduğunu bildirdi. Genelkurmay'daki arkadaşlarının yardımıyla Dokuzuncu Ordu Müfettişliğine atanan ve geniş yetkilerle göreve getirildi.

Samsun'a çıktıktan sonra bölgede güvenlikle ilgili bazı önlemler alınırken, ordunun ve milletin savaşa hazırlanması için Erzu rum'daki 15.Kolordu Ko mutanı Kâzım Karabekir ve Ankara'daki 20.Kolordu Komutanı Ali Fuat (Cebe soy) paşalarla bağlantı ku rup, başlatmış olduğu Kur kurtuluş Mücadelesi için gö rüş birliğine varan Mustafa Kemal, bu görüşme sonra si Müdafaa-i Hukuk Cemi yetlerini birleştirmenin ve Anadolu'nun güvenilir ye rinde bir kongre toplama nin hazırlıklan içinde oldu. Samsun'da bir hafta kaldıktan sonra 25 Mayıs 1919'da Havza'ya geçen Mustafa Kemal, gittiği her yerde asker ve sivil yönetimcilerle, halkla, yörenin ileri gelenleriyle görüşüp onları Kurtuluş Mücadelesi'ne hazırlamaya çalıştı.

Mustafa Kemal, 28 Mayıs 1919'da Havza'dan kumandanlara ve valilere gönderdiği telgrafta: "...Her yerde halkın, gösteriler düzenleyerek düşman saldırısını protesto etmelerini" bildirdi. Mustafa Kemal, bu protestolarla millî tehlikeye karşı halkın kaynaşmasını, uyanmasını ve ortak bir amaca yönelmesini arzuluyordu. Protesto mitinglerinin en görkemlisi olan İstanbul mitinginden sonra işgal devletlerinin ilk tepkisi, hükümete baskı yaparak Mustafa Kemal'i geri çağırtmak oldu. Geri dönmeyi kabul etmeyen Mustafa Kemal, bu davranışıyla istanbul Hükûmeti'ne ve işgal devletlerine karşı, milletin çıkarlarını savunmak üzere korkmadan ortaya atıldığını göstermiş oluyordu.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4576791
BugünBugün282
DünDün1736
Bu HaftaBu Hafta2018
Bu AyBu Ay37054
Aktif Ziyaretçi 52