Atatürk diyor ki :

“Ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.”

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

tr bayrak Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi, oybirliğiyle ve coşkulu alkışlarla Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı adını taşıyan şiirini Türkiye'nin İstiklal Marşı olarak kabul etmiştir.

Osmanlı Devleti'nde milliyetçilik ilkesi olmadığı için bir milli marşımız yoktu. Milli devlet kurulunca bir milli marşa gerek duyuldu. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir yarışma açtı. Fakat yarışmaya katılan şiirler arasında Türk milli marşı olacak nitelikte bir marşa rastlanmadı. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), marşı ünlü şair Mehmet Akif Ersoy'un yazmasını istiyordu. Ankara'da bulunan Mehmet Akif ise, "Milli marş para ile yazılmaz"diyor, yarışma sonucu kazanana verilecek ödülü almak istemediğinden şiiri yazmıyordu. Bunun üzerine Mehmet Akif'e, kazanan şiire para ödülü verilmeyeceği söylendi ve ünlü şair, milli duyguları ve istiklal aşkının en güzel ifade eden şiirlerinden birini yazdı.

Mecliste tam üç defa okunan ve ayakta alkışlanan bu şiir, Türk milletinin İstiklal Marşı olarak kabul edildi ve Türk milliyetçiliği bununla da doruk noktasına tırmandı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4786589
BugünBugün150
DünDün2662
Bu HaftaBu Hafta9008
Bu AyBu Ay45599
Aktif Ziyaretçi 21