Atatürk diyor ki :

"Dünyada her şey için medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlmin ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir"

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Büyük Mil­let Meclisi'nde bugün kabul edilen bir kanunla, Türk kadınarına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Bu kanunun çıkması için daha önce Anayasa'nın seçimle il­gili maddesi tadil edilmiştir.

Türk kadınları 1930'dan beri belediye seçimlerine ka­tılıyorlardı. Son kanunla Türk kadınları Türk erkekleriyle ay­nı siyasî hakka sahip olmuş­lardır.

Bugün ileri Batı ülkelerinin çoğunda kadınlara böyle bir hak tanınmış değildir. Türki­ye Cumhuriyeti'nin bu tutumu daha sonra Batı ülkelerine de ör­nek olacaktır.

Atatürk Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından şöyle seslenmiştir;
"Bu karar, Türk kadınına sosyal ve siyasî hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını, evdeki medenî mevkiini salahiyetle işgal etmiş, iş hayatının her safhasında muvaffakiyetler göstermiştir. Siyasî hayatla, belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu seferde milletvekili seçme ve seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Medenî memleketlerin bir çoğunda, kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onu salahiyet ve liyakatle kullanacaktır."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4585224
BugünBugün746
DünDün2132
Bu HaftaBu Hafta10451
Bu AyBu Ay45487
Aktif Ziyaretçi 20