Atatürk diyor ki :

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir."

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Kahire'de zirve görüşmesi yapan Roo­sevelt ve Churchill, Türkiye'­nin bir iki ay içinde savaşa gir­mesini istemek için, Cumhur­başkanımız İsmet İnönü'yü bu şehre davet etmişlerdir. İsmet İnönü, Zirve Konfe­ransında Türkiye'nin gıyabın­da alınan kararlar çerçevesin­de yapılacak herhangi bir gö­rüşmeye katılmayacağını bil­dirmiştir.

Kahire'de zirve görüşmesi yapan Roosevelt ve Churchill, cumhurbaşkanımız İnönü'yü de davet ettiler. Bunun üzerine Ro­osevelt, görüşmenin eşit dev­letler arasında serbest şekilde yapılacağına dair teminat ver­miş ve bundan sonra İnönü Kahire Konferansı'na katıl­mıştır.

Churchill, Türkiye'nin 1944 sonbaharında savaşa katılmasını istediklerini bildir­miş, bu gerçekleşmezse müt­tefiklerin Türkiye ile işbirliği umutlarını tamamen yitire­ceklerini söylemiştir. İnönü ise, prensip olarak savaşa gir­meye razı olacağını bildirmiş, ancak iki şartın mutlaka yeri­ne getirilmesinde ısrar etmiş­tir.

Bu şartlardan birincisi, "Türkiye'nin yalnızca bir pi­yon olarak kullanılmasını en­gelleyecek bir "ortak aske­ri plan"ın yapılmasıdır. Türkiye bu planı hazırlayan­lar arasında yer alacak ve Türkiye'nin onaylamadığı bir plan uygulanmayacaktır".

İkinci şart ise, "Türkiye'­nin de içinde bulun­duğu bölgenin siyasî geleceği hakkında ay­rıntılı bilgi verilmesi­dir". Ayrıca İnönü, yeterli miktarda silah, askerî araç ve gereç yardımının yapılmasın­da da ısrar etmiştir. Toplantı sonunda Roose­velt ve Churchill, bu şartları zorlanarak da olsa kabul etmiş ve bu yönde görüşmelerin devamı için yetkili heyetlere görev verilmesi kararlaştırıl­mıştır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4255034
BugünBugün2013
DünDün2129
Bu HaftaBu Hafta2013
Bu AyBu Ay36299
Aktif Ziyaretçi 35