Atatürk diyor ki :

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Memleketimizde bugün muhalefetin de katıldığı ilk tek dereceli seçim yapıldı ve iktidarı da, muhalefeti de memnun etmeyen bir sonuç alındı.

Demokrat Parti, teşkilâtlanmasını tamamlayamadan girdiği bu erken seçime bütün illerde aday çıkaramadı. Toplam 465 milletvekilliği için yalnız 273 aday gösterebildi. DP’nin aday göstermediği (seçime katılmadığı) 16 il şunlardır: Çorum, Kırşehir, Niğde, Malatya, Gümüşhane, Rize, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Bitlis, May, Ağrı, Kars, Van ve Hakkâri.

Partilerin kazandığı milletvekilliği sayısı da şu şekilde açıklandı: CHP 395; DP 66; Bağımsızlar 4.

Şu oniki ilde demokratlar kazandılar. Edirne, İstanbul, Çanakkale, Muğla, Burdur, Afyon, Bilecik, Bolu, Kastamonu, Sinop, İçel, Kayseri. Seçim çok heyecanlı bir hava içinde geçti ve birçok ilde vatandaş, devlet görevlilerinin büyük baskısı altında kaldı. DP yöneticileri şikâyetlerini basın yoluyla şu şekilde yansıttılar. "Hemen bütün memlekette dün tazyikler birden bire artmış, son hadde ulaşmıştır. Bazı yerlerde seçim mazbataları da değiştirilmiştir. Seçim Kanunu, istenen teminatı sallamamıştır... ’’Gerçekten de DP merkezine ve gazetelere, memleketin birçok yerinden, hile yapıldığına dair telefon ve telgraf gelmektedir. Bu seçime şimdiden '‘Dürüstlüğünden kuşku duyulan bir seçim" deniyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4583731
BugünBugün1385
DünDün1943
Bu HaftaBu Hafta8958
Bu AyBu Ay43994
Aktif Ziyaretçi 34