Atatürk diyor ki :

""Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Emekli Orgeneral Karabekir, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında Erzurum Müdafaayı Hukuk Kongresi'nin toplanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı yapmıştı..

Kazım Karabekir

Emekli Orgeneral, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Kurtuluş Savaşımızın Ünlü komutanlarından Kâzım Karabekir, 66 yaşında vefat etti.

Kâzım Karabekir, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcında, Erzurum Müdafaa-i Hukuk Kongresi'nin toplanması, siyasî ve askerî harekâtın planlanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı ve Edirne milletvekilliği yaptı. Doğuda geliştirdiği askerî harekâtla, Sarıkamış, Kars ve Gümrü'nün ele geçirilmesinden sonra Ermeni ordusunun yok edilmesini sağladı.

1924 yılında ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nı arkadaşları ile kurdu ve bu partinin Genel Başkanlığı'na seçildi. 1938'den 1946'ya kadar İstanbul milletvekili olarak Meclis'te bulundu. 1946'da Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi ve ölümüne kadar bu görevde kaldı.

Karabekir'in askerliğe ve harp tarihine dair çeşitli eserleri vardır ve bunların belli başlıları şunlardır: İstiklal Harbimizin Esasları (1933), Cihan Harbine Neden Girdik, Nasıl Girdik, Nasıl İdare Ettik (1937).

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4585244
BugünBugün766
DünDün2132
Bu HaftaBu Hafta10471
Bu AyBu Ay45507
Aktif Ziyaretçi 24