Atatürk diyor ki :

"Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir."

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tr bayrak Millet Partisi'nin kurulduğu bugün resmen açıklandı. DP'den kopanların kurduğu partinin genel başkanlığına Hikmet Bayur getirildi.

Fevzi Çakmak  Hikmet Bayur
 Fevzi Çakmak, yeni partinin "fahri başkanı".  Hikmet Bayur

 

DP'den aynlan 'kırgınlar'ın kurduğu partinin başlıca liderleri Avukat Kenan Öner'le Hikmet Bayur'dur. Mareşal Fevzi Çakmak “Fahri Başkan” olarak ilân edildi ve asıl başkanın Hikmet Bayur olduğu açıklandı. Siyasî yorumcular ittifakla bu partinin uzun ömürlü olamayacağını söylüyor ve bunun için de şu sebepleri ileri sürüyorlar: Partinin liderleri arasında birbirleriyle çalışmaları güçlük yaratabilecek kuvvetli şahsiyetler vardır. Programında, günün meselelerini karşılayacak ekonomik ve sosyal ağırlıklı görüşler yoktur. Birtakım ahlâk prensiplerinin gerçekleşmesini sağlamak amacıyla kurulmuş intibasını vermektedir ve bu husus kurucular tarafından da ifade edilmiştir.

Partinin programı şu şekil özetlenebilir: Özel ve siyasî hayatta ahlâkı hâkim kılmak, müessesesini yükseltmek, halka ve gençliğe millî duygu aşılamak, bürokrasi baskısını yok etmek... vb. Yeni parti sosyal ve ekonomik alanlarda 'laissez faire, laissez passer (Bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar) anlayışındadırlar ve bu bakımdan rakiplerinden pek farklı sayılmıyorlar.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

GTranslate

trarzh-TWnlenfrdeelitptrues

Ziyaretçi Sayısı

4418348
BugünBugün619
DünDün1853
Bu HaftaBu Hafta2472
Bu AyBu Ay4587
Aktif Ziyaretçi 22