Türkiye 1949

16 Kasım 1949 – İnönü ve Bayar’a suikast yapılacağı ihbar edildi!

• Denizli milletvekili Reşat Aydınlı’nın iddiasına göre, komployu düzenleyenler arasında Bölükbaşı, General Sadık Aldoğan ve Fuat Arna da var.
• Arna ve Bölükbaşı tutuklandılar. Afyonkarahisar milletvekili Sadık Aldoğan’ın dokunulmazlığının kaldırılması talebini Meclis reddetti.

Denizli milletvekili Reşat Aydınlı, Cumhurbaşkanı İnönü ve muhalefet lideri Celal Bayar’a, Osman Bölükbaşı’nın da bulunduğu bir ekip tarafından suikast yapılacağını hükümete duyurdu.

Reşat Aydınlı, bu ihbarı trende Celal Bayar’a yapmış, Bayar da derhal Çankaya’ya çıkarak Cumhurbaşkanı İnönü’ye haber vermiş, savcılık soruşturmaya başlamıştır. İddiaya göre komployu düzenleyenler arasında Bölükbaşı’dan başka General Sadık Aldoğan ve Fuat Arna da vardı. Arna ve Bölükbaşı tutuklandılar. Afyonkarahisar milletvekili Sadık Aldoğan’ın dokunulmazlığının kaldırılması istendi. Fakat Meclis delilleri yeterli bulmadı ve Sadık Aldoğan’ın dokunulmazlığı kaldırılmadı.

Olay ülke çapında yankı uyandırmakla beraber, inandırıcı olmaktan uzak görüldü.

Bölükbaşı ve Arna, beş gün sonra tahliye edilirler, çünkü ortada, kuru bir ihbardan başka bir şey yoktur, üstelik ihbarı yapan da “Ben yapmadım!” diye inkâr etmektedir.
Cezaevinden tahliye edilen Bölükbaşı ve Arna, Sıhhıye otobüs durağında Celal Bayar’ı görünce, bindikleri taksiyi durdurarak, ağızlarına geleni söylerler.

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile muhalefet lideri Celal Bayar’a suikast düzenledikleri iddiası ile Osman Bölükbaşı (solda) ve Fuat Arna (sağda) tutuklandılar

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp