Türkiye 1948

25 Ocak 1948 – Kazım Karabekir’in vefatı

Emekli Orgeneral Karabekir, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında Erzurum Müdafaayı Hukuk Kongresi’nin toplanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı yapmıştı..

Kazım Karabekir

Emekli Orgeneral, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Kurtuluş Savaşımızın Ünlü komutanlarından Kâzım Karabekir, 66 yaşında vefat etti.

Kâzım Karabekir, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında, Erzurum Müdafaa-i Hukuk Kongresi’nin toplanması, siyasî ve askerî harekâtın planlanması sırasında Şark Cephesi Komutanlığı ve Edirne milletvekilliği yaptı. Doğuda geliştirdiği askerî harekâtla, Sarıkamış, Kars ve Gümrü’nün ele geçirilmesinden sonra Ermeni ordusunun yok edilmesini sağladı.

1924 yılında ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nı arkadaşları ile kurdu ve bu partinin Genel Başkanlığı’na seçildi. 1938’den 1946’ya kadar İstanbul milletvekili olarak Meclis’te bulundu. 1946’da Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na seçildi ve ölümüne kadar bu görevde kaldı.

Karabekir’in askerliğe ve harp tarihine dair çeşitli eserleri vardır ve bunların belli başlıları şunlardır: İstiklal Harbimizin Esasları (1933), Cihan Harbine Neden Girdik, Nasıl Girdik, Nasıl İdare Ettik (1937).

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp