Dünya 1949

03 Kasım / 22 Aralık 1949 – Endonezya bağımsızlık ilân etti

2 Kasım’da sona eren La Haye Konferansı’ndan sonra Hollanda, Endonezya’nın bağımsızlığını tanıdı.

Sömürgecilik devri kapanıyor, her gün yeni bir sömürge bağımsızlığına kavuşuyor ve dünya devletlerinin sayısı süratle artıyor.

Hindistan, Pakistan gibi büyük bir devlet olarak doğuşunu haber veren son sömürge Endonezya’dır. Endonezya Hollanda sömürgesiydi. Binlerce adadan, 16 özerk eyaletten, 32 milletten ve 72 milyon nüfustan (bugün 270 milyon) oluşan bir mozaik.

Hollanda sömürgesi iken önce Japon işgaline uğradı, İkinci Dünya Savaşı içinde ve sonrasında, milliyetçi-komünist gruplara ayrılarak bir iç savaş yaşadı. En çok da Hollandalılarla savaştı. Zaten Batı ve Doğu tarafından sömürülen ülkenin ekonomisi bu iç savaşlarla, bağımsızlık mücadelesiyle, büsbütün acınacak hale geldi.

Nihayet, 2 Kasım’da sona eren La Haye Konferansı’nda, Hollanda Endonezya’nın bağımsızlığını tanıdı ve “Endonezya Birleşik Devletleri” kuruldu. Bu birleşik devletlerin içinde Hollanda da vardı ve Hollanda’nın Endonezya ile ilişkisi, İngiltere’nin Commonwealth’a mensup eski sömürgeleriyle olan ilişkisi gibiydi.

Yeni kurulan devletin Cumhurbaşkanı Dr. Ahmet Şükrani”dir. Batılılar kısaca Sukarno diyorlar. Başbakanlığa da Dr. Hatta getirildi.

Yeni kurulan Endonezya Devleti’ni hemen hemen bütün Batılılar tanıdı. Fakat komünistler, yer yer gerilla savaşını hala sürdürüyorlar. Bu genç devletin işi kolay olmayacağa benziyor.

29 Aralık 1949’da Türkiye’de Endonezya’yı tanımaya karar vermiştir.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp