Dünya 1938

09 Kasım 1938 – Kristal Gece

27 Ekim 1938 tarihinde Paris’te yaşayan Hanry Herschell Grynspan (Greenspan) adlı Yahudi bir gencin Polonya’daki ailesinin sınır dışı edilişine kızması ve Paris’teki Ernst Von Rath adındaki Alman elçilik görevlisini vurmasıyla, uzun zamandan beri Adolf Hitler ve Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı Joseph Goebbles’in beklediği fırsat gelmişti.

İşin ilginç yanı, Von Rath aslında Nazi karşıtı bir kişilikti ancak onun ölümü Nazilerin eline belki de kolay kolay elde edemeyecekleri bir provokasyon firsatı sunmuştu.

09 Kasım 1938 günü, sadece bir gecede, SS ve Hitler’in gençlik hareketlerinin kışkırtmasıyla galeyana getirilen halk, Nasyonal Sosyalistlerin etkili oldugu bölgelerde bulunan 1350 sinagogu tahrip edip kullanılamaz hale getirdi. Yahudilere ait 7000 kadar işyeri birkaç saat içinde kundaklandı. Polis ve itfaiye olaylara kasıtlı olarak müdahele etmedi. Olaylar yer yer 13 Kasım’a kadar sürmüştür. 30 bin insan zorla başta Dachau, Treblinka ve Auschwitz olmak cesitli toplama kamplarına götürüldü.

O gece sadece Yahudi oldukları için 91 masum insan öldürüldü. Kırılan cam parçası, yakılan ev ve işyerlerinin alevlerinden gelen ışıkla kristal gibi parlıyordu. Bundan dolayı bu yaşanan korkunç geceye Krital Gece adı verildi.

SOYKIRIMIN BAŞLANGICI

Kristallnacht (Kristal Gece) aslında milyonlarca Yahudi için sonun baslangıcıydı. 6 milyon kadın erkek ve cocuğun hayatlarını korkunç biçimlerde sonlandıracak bir planın ilk gecesiydi. O tarihten başlayarak gündeme gelen toplama kampları, daha sonra ‘çalısma kamplarına’ dönüşecek, ardından da tarihin gördüğü en sistematik soykırımın yaşanacağı ölüm kamplarına dönüşeceklerdi.

Kristal Gece

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp