10 Haziran 1950 – Fransa’da ilk stereo radyo yayını

Uzun zamandan beri Fransa’da olduğu gibi Hollanda ve Almanya’da da stereofoni üzerinde çalışmalar yapılıyor. Sonunda Fransız radyo kurumunda çalışan iki kişi stereofoniyi gerçekleştirdi. Fransız radyo kurumunun ses kayıt servisinin şefi José Bernhart ile yayımcı Jean Wilfrid Garreit.

Akustik uzmanları uzun zamandan beri stereofoni konusuyla ilgileniyorlardı. Stereofoniyi elde edebilmek için, insan kulakları gibi birbirinden aynı, uzak duran iki mikrofon kullanılıyor. Bu iki mikrofondan kaydedilen sesler dinleyicinin kulaklarına, seslerin her biri bir kulağa giderek, meselâ dinleyicilerin kullandığı bir kulaklık yardımıyla duyuluyor.

Fransız radyo kurumunda çalışan buluşun sahibi teknisyenler, bu tekniği biraz daha geliştirdiler (sesi tek mikrofonla kaydederek yapay bir stereofoni elde ettiler) stereo kaydı tek mikrofondan çıkan sesi kayıt cihazıyla kaydettiler. Kayıt cihazında sol kulağa ve sağ kulağa tekabül eden iki ses bir teyp bandına, aynı anda birbirine paralel ve (senkronik) eş zamanda kaydoluyor. Bernhart Garreit’nin ortak ürününün laboratuvar çalışmaları sona ermek üzere. 19 Haziran günü Fransız radyo kurumu bütün dünyaya bir stereofonik yayın sunacak. O gün Paris radyosuyla Paris-Inter kanalı ortak yayın yapacaklar. Paris radyosu “soldaki sesleri” yayınlarken, Paris-Inter de “sağdaki sesleri” yayınlayacak. Dinleyiciler ise stereofonik bir yayın dinleyebilmek için iki radyo cihazı kullanmak zorundalar. Radyolardan biri soldaki sesleri almak için Paris radyosuna, diğeri de sağdaki sesleri almak için Paris-Inter’e ayarlanmış olacak.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp