23 Mayıs 1949 – Federal Almanya Kuruldu

• 8 Mayıs’ta Bonn’da toplanan kurucu meclis, cumhuriyetin kurulmasına karar verdi.

• 14 Ağustos’ta seçim yapıldı ve Hıristiyan Demokrat Parti çoğunluğu kazandı ve Konrad Adenauer Batı Almanya’da ilk hükümeti kurdu.

Ruslar’ın Berlin’i abluka etmelerinden sonra, Doğu ve Batı Almanya’nın birleştirilmesi umutları suya düşmüştü. Bundan sonra Batılı müttefikler, bir Batı Alman devletinin kurulması için çalıştılar:  7 Mayıs’ta geçici bir Alman Hükûmeti kuruldu. 8 Mayıs’ta Bonn’da kurucu meclis toplandı ve Cumhuriyet’in kurulmasına karar verildi. Meclis şu noktayı özellikle vurguladı: Uygulanacak rejim, Almanya’da birliğin kurulmasından (Doğu ve Batı’nın birleşmesinden), hür Almanya’nın kurulmasından sonra ele alınacaktır.

Kurucu Meclis’te kabul edilen Anayasa’ya göre Şansölyenin (Başbakan’ın) yetkileri oldukça geniş tutulmuştur. Az bir çoğunlukla hükümetin devrilmesi mümkün olmayacaktır. Öte yandan eyaletlere de geniş haklar tanınmıştır. Bunlar devlet gelirlerinin üçte ikisini alacaklardır.

9 Mayıs’ta, Bonn, yeni kurulan devletin hükümet merkezi olarak seçilmiştir. Bu şehir, Frankfurt, Köln gibi büyük Alman şehirleriyle asla boy ölçüşecek durumda olmayan, yeni Almanya’nın ortasında, küçük bir kasaba durumundadır.

14 Ağustos’ta seçimler yapıldı ve Hıristiyan Demokratlar’la Sosyal Demokratlar çekiştiler. Seçmenlerin yüzde 78’i oy kullandı. Bu seçimde komünistler Moskova’nın emrine girdikleri için oyların ancak yüzde 9.4’ünü alabildiler ve silindiler. Çoğunluğu Konrad Adenauer’in lideri bulunduğu Hıristiyan Demokrat Parti kazandı.

Konrad Adenauer mecliste konuşurken

12 Eylül’de Bundestag (Meclis) Theodor Heuss’i Cumhurbaşkanı seçti. Cumhurbaşkanlığı, yetkileri sınırlı, daha çok temsili bir makamdı. Theodor Heuss, hükümet kurma görevini Konrad Adenauer’e verdi ve Adenauer, Sosyal-Demokratlar’la anlaşarak koalisyon hükümetini kurdu.

Böylece kurulan ilk Federal Almanya Hükûmeti, ülke yönetiminde bütün yetkileri elinde tutan bir hükûmet sayılamaz. Çünkü savunma ve dış ilişkilerden sorumlu makam, Amerikan-İngiliz-Fransız temsilcilerin oluşturduğu uluslararası bir komisyondur.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp