Dünya 1936

07 Mart 1936 – Alman birlikleri Renanya’da (Rhineland)

Alman birlik­leri bugün Versay Antlaşma­sı’na göre askerden arındı­rılmış Renanya (Rhineland) bölgesine gir­mişlerdir. Ren nehrinin batı yakasını oluşturan ve Kretel, Düsseldorf, Köln, Aachen gibi büyük Alman şehirlerinin de bulunduğu bu bölgeye Alman birliklerinin girişini halk coş­kun sevinç gösterileriyle karşılamıştır.

Londra’da toplanan Millet­ler Cemiyeti Konseyi durumu görüşmüş, Almanya’nın Ver­say ve Lucarno antlaşma­larına aykırı hareket ettiğini ileri sürerek bu devleti kına­mıştır. Ama herhangi bir mü­eyyide uygulanması mümkün görülmüyor.

Almanya ise, Fransa’nın Sovyet Rusya ile yaptığı ant­laşmanın gelecek için kendi­sine bir tehdit oluşturulduğu­nu söylemekte ve Renanya konusunda yeni bir barış pro­jesi teklif etmektedir. Bu pro­jeye göre Fransa ve Belçika ile 25 yıl süreli bir saldırmazlık paktı imzalanmasını, bu ant­laşmada garanti sağlayan devletler olarak İngiltere ile İtalya’nın da yer almasını is­temektedir.

Almanya’nın kendi toprak­ları içinde ve Almanlarla mes­kûn bölgeye birliklerini sok­masının önemi, diğer ülkeler için “savaşı tırmandırma hazırlığı” olarak yorumlanmasından ileri geliyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp