Türkiye 1948

20 Temmuz 1948 – Millet Partisi kuruldu

Millet Partisi’nin kurulduğu bugün resmen açıklandı. DP’den kopanların kurduğu partinin genel başkanlığına Hikmet Bayur getirildi.

Fevzi Çakmak
Fevzi Çakmak, yeni partinin “fahri başkanı”.

 

DP’den ayrılan ‘kırgınların kurduğu partinin başlıca liderleri Avukat Kenan Öner’le Hikmet Bayur’dur. Mareşal Fevzi Çakmak “Fahri Başkan” olarak ilân edildi ve asıl başkanın Hikmet Bayur olduğu açıklandı. Siyasî yorumcular ittifakla bu partinin uzun ömürlü olamayacağını söylüyor ve bunun için de şu sebepleri ileri sürüyorlar: Partinin liderleri arasında birbirleriyle çalışmaları güçlük yaratabilecek kuvvetli şahsiyetler vardır. Programında, günün meselelerini karşılayacak ekonomik ve sosyal ağırlıklı görüşler yoktur. Birtakım ahlâk prensiplerinin gerçekleşmesini sağlamak amacıyla kurulmuş intibasını vermektedir ve bu husus kurucular tarafından da ifade edilmiştir.

Partinin programı şu şekil özetlenebilir: Özel ve siyasî hayatta ahlâkı hâkim kılmak, müessesesini yükseltmek, halka ve gençliğe millî duygu aşılamak, bürokrasi baskısını yok

Hikmet Bayur
Hikmet Bayur

etmek… vb. Yeni parti sosyal ve ekonomik alanlarda ‘laissez faire, laissez passer (Bırakınız geçsinler, bırakınız yapsınlar) anlayışındadırlar ve bu bakımdan rakiplerinden pek farklı sayılmıyorlar.

 

 

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp