Türkiye 1950

27 – 30 Kasım 1950 – Türk Tugayı’nın büyük kahramanlığı

Çok üstün düşman kuvvetlerinin geceli gündüzlü üç gün süren ağır baskısına rağmen kendisine verilen hattan çekilmedi ve koca Çin ordusunu durdurdu.

Türk Tugayı’nın bu başarısı, 8.Ordu’nun çembere alınmadan geri çekilebilmesini sağladı.

Kore’de, Kunuri bölgesinde, Komünist Çin Ordusu çok üstün kuvvetlerle anî ve büyük bir hücum başlattı. Müttefik 8.Ordu’nun kuşatılması gün, saat meselesi haline geldi. Fakat Türk Tugayı, sayıca çok üstün düşman kuvvetlerinin geceli gündüzlü üç günlük ağır baskısına rağmen, kendisine verilen hattan çekilmedi ve koca Çin Ordusu’nu durdurdu. Böylece 8. Ordu’ya çekilmesi için yetecek zamanı kazandırdı.

Müttefik 8. Ordu’nun imhasını ve çok değerli savaş malzemelerinin düşman eline geçmesini önleyen Türk Tugayı, Kunuri’de toplam 237 şehit, 387 yaralı ve 201 kayıp verdi.

Türk Tugayı’nın Kunuri’deki başarısı, bütün Birleşmiş Milletler Ordusu’nun moralini yükselten ve bütün dünya basınında övgülerle anlatılan bir cesaret ve kahramanlık olayı oldu.

İşte kumandanlardan ve dünya basınından bazı cümleler:
Amerikalı General Marshall: “Türk Tugayı 8. Ordu’ya üç altın gün kazandırdı”.

8. Ordu Komutanı General Walton Walker: “2. Tümen’le birlikte hareket eden Türk savaş birliği, gösterdiği kahramanca cesareti ile dört gün devam eden geciktirme savaşları sayesinde ordunun sarılmasına ve parçalanmasına mani olmuştur”.

Amerikan Kara Kuvvetleri Komutanı General Collins: “Türk Kuvvetleri Kore’de yaptığı savaşlarda ümidin fevkinde bir başarı göstermiştir. Kahramanlığınızla övünebilirsiniz”.

İngiliz Milli Savunma Bakanı Amanuel Shiwell:”… Binlerce Birleşmiş Milletler askerinin muhakkak bir çemberden kurtuluşunu Türk askerinin kahramanlığına borçluyuz”.

İspanyol basınından: “… Batı dünyası Türk askerinin maneviyatı derecesinde asker yetiştirmeye muvaffak olursa Avrupa rahat yaşayabilir”.

Batı Almanya basınından: “… Kore’deki savaşların sürprizi artık Çinliler değil, Türkler oldu. Çinliler açtıkları gediği genişlettikleri vakit Türk Tugayı birden bire bütün Birleşmiş Milletler cephesinin açı noktasında hayret verici bir tarzda mıhlandı ve dayandı. Türkler’in yaptıkları savaşlarda gösterdikleri kahramanlıkları anlatacak bir kelime bulmak şu anda mümkün değildir”.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp