19 Mayıs 1919 – İstanbul Mitingleri-1

İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalini protesto etmek için Türk topraklarının her tarafında ve başkent İstanbul’un değişik semtlerinde mitingler yapılmaktadır: “Yedi yüzyılın tarihine ağlayan minarelerin altında yemin ediyoruz: Bayrağımıza, atalarımıza, namusumuza ihanet etmeyeceğiz, bu uğurda can vermekten çekinmeyeceğiz…”

Halide Edip AdıvarFatih’te yapılan büyük mitingte elli bin kişi toplandı. Türk bayraktarı matem işareti olarak siyaha bürünmüştü. Meydanda toplanan büyük kalabalık ara sıra tekbir getiriyor, bundan başka bir ses duyulmuyordu. Karalar giymiş bir Türk kadını (Halide Edip Adıvar) bu muhteşem kalabalığın karşısında onları ağlatan bir konuşma yaptı:

” . . . Müslümanlar, Türkler, Türk ve Müslüman, bugün en kara gününü yaşıyor. Gece, karanlık bir gece. Ama insanın hayatında sabahı olmayan gece yoktur. Yarın bu korkunç geceyi yırtıp parıldayan bir sabah yaratacağız…” “Bugün elimizde top, tüfek, cephane yok. Fakat ondan büyük, ondan güçlü bir silahımız var: Hak ve Tanrı…”

Başka bir konuşmacı da şunları söyledi:

“… Vatandaşlar, bizimle beraber yaşamak isteyenlere kapımız açıktır. Ama biz kendi yurdumuzda hiçbir milletin bize hakim, bize efendi olarak yaşamasına dayanamayız. Dağdan gelip bağdakini kovmak isteyenlerin hakkı kötek ve satır olacaktır!..”

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp