Dünya 1951

19 Nisan 1951 – Avrupa Kömür-Çelik Birliği kuruldu

Anlaşmayı Fransa, Federal Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg imzaladı…

Jean Monnet’nin tasarladığı Avrupa Kömür-Çelik Birliği anlaşması Quai d’Orsay’da Fransa, Federal Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg arasında imzalandı.

Toplantıya başkanlık eden Robert Schumann anlaşmayı kabul eden altı hükümetin ortak deklarasyonunu okuduktan sonra neden böyle bir birliğin kurulması, ihtiyacını duyduklarını açıkladı. İleride kendilerine başka ülkelerin de katılmasını arzuladıklarını, böylece güçlerinin daha da artacağını belirtti.

Bu anlaşma birkaç ay boyunca süren görüşmelerin bir sonucudur. Bu görüşmeler sırasında genel ekonomi planında bazı düzeltmeler yapıldı. Kömür ve çelik kaynaklarının yönetimini yönlendirecek ortak ülkelerin Yüksek Yetki Kurulu’nun çalışmalarına bir Bakanlar Konseyi, bir Asamble, bir Adalet Komisyonu yardımcı olacak. Aslında Robert Schumann’ın plânının ana hatlarında büyük bir değişiklik yapılmamıştı. İki önemli nokta olduğu gibi muhafaza edilmişti: Topluluğun hükümetler üstü karakteri, ürettiği mallar için bir ortak pazarın kurulması. Son günlerde topluluk için en önemli, nazik konu Sarre’in topluluğa katılmasıydı. Bu bölge bilindiği gibi ekonomik bakımdan Fransa’ya, politik bakımdan da Almanya’ya bağlıdır. Bu konunun anlaşma dışında çözümlenmesine karar verildi.

Anlaşmaya taraf olan ülkeler parlamentolarının bunu onaylamaları gerekiyor, Almanya. için bunun kolay olmayacağı düşünülüyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp