Türkiye 1951

09 Mart 1951 – Menderes hükümeti istifa etti

İstifanın hemen ertesi gün yeni hükümeti kuran Adnan Menderes’in kabinede sadece üç bakanı değiştirdiği görüldü…

Birinci Menderes Kabinesi “Bugünkü şartlara göre yeni bir Kabine’ye ihtiyaç vardır ve buna imkân hazırlamak için istifa ediyoruz” gerekçesiyle istifa etti.

İstifanın hemen ertesi gün yeni hükümeti kuran Adnan Menderes’in Kabine’de sadece üç bakanı değiştirdiği görüldü. Basın, (Cumhuriyet gazetesinde Nadir Nadi) bu değişikliği “Pire için yorgan yakmak” şeklinde yorumladı. Yeni hükümet için Meclis’te güven oylaması 2 Nisan 1951 tarihinde yapılacak.

II. Menderes Kabinesi şu üyelerden oluşuyor:

Başbakan Adnan Menderes, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Samet Ağaoğlu, Devlet Bakanı Refik Şevket İnce, Adalet Bakanı Rüknettin Nasuhtoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Köymen, İçişleri Bakanı Halil Özyörük, Dışişleri Bakanı Prof. Fuat Köprülu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan, Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, Bayındırlık Bakanı Kemal Zeytinoğlu, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Prof. Muhlis Ete, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Ekrem Hayri Üstündağ, Gümrük ve Tekel Bakanı Prof. Rıfkı Salim Burçak, Tarım Bakanı Nedim Ökmen, Ulaştırma Bakanı Seyfi Kurtbek, Çalışma Bakanı Nuri Özsan, İşletmeler Bakanı Hakkı Gedik.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp