Türkiye 1940-1949Türkiye 1949Türkiye'den Olaylar

14 Ocak 1949 – Hasan Saka istifa etti

Hem muhalefet, hem kendi partisi içinde ağır eleştiriler alan Saka, istifasından birkaç gün önce “Çekilecek misiniz?” sorusuna, “Çekildim, 75 kiloyum” şeklinde cevap vermişti.

Hem muhalefet partisi, hem kendi partisi tarafından ağır eleştirilere uğrayan Hasan Saka nihayet bugün istifa etti ve istifası Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildi.

CHP içindeki aşırılar Saka’yı çok yumuşak buluyor, ılımlılar ise, aksine, yeterince ilim ve ölçülü olmadığını söylüyorlardı. Demokratlar’a, yani muhalefete göre ise Hasan Saka, Saraçoğlu ve Peker’den pek farklı değildi. Ekonomik durum daha da bozulmuş, pahalılık artmıştı.

Birkaç günden beri muhalefet ve iktidar Hasan Saka’nın çekileceğini beklemekteydi ve başta Cumhurbaşkanı İsmet Inönü olmak üzere CHP üst kademe yöneticileri yeni bir başbakan adayı aramaya başlamışlardı bile. Hilmi Uran, Necmettin Sadak, Fuat Sirmen ve Nurullah Sümer’e başbakanlık teklif edildi fakat hiçbiri bu görevi kabul etmedi. Sonunda, söylendiğine göre bazı özel şartlarla, Şemsettin Günaltay görevi yüklenmeye razı oldu.

Hasan Saka kabinesinin düşüş sebebi, CHP’nin resmi organı olan Ulus gazetesinde şöyle açıklandı: “…Hasan Saka kabinesini çekilmeye zorlayan sebeplerin başında mali güçlüklerin yer almış bulunduğu kimsenin meçhulu değildir.” İstifasından birkaç gün önce Hasan Saka “Çekilecek misiniz?” şeklinde bir soru yönelten gazetecilere, daha sonra basında birçok defa sözü edilecek olan şu cevabı vermişti: “Çekildim, 75 kiloyum.”

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp