12 Ağustos 1950 – Belçika’da halk istedi ve kral ülkesine döndü

Mart’ta yapılan referandumun sonuçlarına göre halkın % 60’ı kral III. Leopold’un başa gelmesini arzu ediyor. Referandumdan sonra 22 Temmuz’da kral ülkesine geri döndü.

12 Mart’ta yapılan referandumun sonuçlarına bakılırsa Belçikalılar’ın % 60’ı Kral III. Leopold’un geri gelmesini istiyor. Ne var ki Wallonlar’la sosyalistler Kral’ın 1940 yılının Mayıs ayındaki tutumunu, Alman istilâcılara karşı takındığı tavrı af etmiyorlar.

Bu referandumun sonuçları, ülkeyi sarsan olayları, grevleri ve krala karşı olanların, muhaliflerin hareketlerini sona erdirecek gibi gözükmüyor. Hemen her yerde karışıklıklar çıkıyor. Temmuz ayının başında kralın dönmesinden memnun olmayan 500.000 Belçikalı gösteri yapıyor. Referandum sonuçları belli olduktan sonra 22 Temmuz günü kral ülkesine geri döndü. Böylece prens
Charles’ın kral naipliği dönemi sona erdi. Sosyalistler, istifa ettiler, liberaller ise kralın tahttan vazgeçmesini istiyorlar. Kral III. Leopold da bütün haklarını ve tahtını gelecek yıl 7 Eylül’de reşit olacak oğlu prens Baudouin’e devredecek.

11 Ağustos günü genç prens Belçika Parlamentosu’nun önünde yemin etti. Bu yemin töreniyle on yıldan beri Belçika’yı zehirleyen, iç savaşın eşiğine kadar getiren kraliyet meselesi bir az yatışmış,
hallolmuş gibi gözüküyor.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp