Türkiye 1950

02 Mart 1950 – Emekli Orgeneral Mustafa Muğlalı idama mahkum oldu

Askerî mahkemede tutuklu olarak yargılanan Mustafa Muğlalı “kurşuna dizme emrini kendisinin verdiğini” söyledi. Mahkeme önce idam sonra da hafifletici sebepler dolayısıyla 20 yıl hapis kararı verdi.

Bir süreden beri devam eden “Van’ın Özalp ilçesinde 33 köylünün kurşuna dizilmesi” olayıyla ilgili dava bugün sonuçlandı ve emekli Orgeneral Mustafa Muğlalı idama mahkûm oldu. Mahkeme, hafifletici sebeplerle hükmü 20 yıl ağır hapse çevirdi.

“Muğlalı Olayı” Temmuz 1943’te meydana gelmişti. Bir bölümü İran’da yaşayan Milan Aşireti’nin büyük bir sürüyü çalarak İran’a kaçırdığı yolunda haber alan Jandarma birlikleri harekete geçmiş ancak kaçakçıları yakalayamamıştı. Bunun üzerine aşiretin Özalp’te 40 Üyesi gözaltına alınmış, mahkeme yargılamadan sonra bunların beşini mahkûm etmiş, geri kalanları serbest bırakmıştı. O tarihte 3. Ordu Kumandanı olan Orgeneral Mustafa Muğlalı Özalp’e gelmiş, sorgulamaları yapılmak
üzere 33 köylüyü tekrar tutuklatmış, köylüler iki asteğmenin komutasındaki bir askerî birliğe teslim edilmişti. Daha sonra bu köylüler sınıra yakın bir yerde kurşuna dizilmişlerdi. Olay, daha önce hazırlatılmış bir tutanağa dayanılarak “kaçmaya kalkıştıkları için vuruldukları” şeklinde gösterilmişti…

Olaydan yaralı olarak kurtulan bir köylü durumu ilgili makamlara bildirmiş ancak onun başvurusundan bir sonuç alınamamıştı.

Demokrat Parti, bu olayı gündeme getirdi ve Meclis Başkanlığı’na bir teklif verdi. Bu teklifin kabul edilmesi üzerine, olayla ilgili asker ve sivil yöneticiler hakkında soruşturma açıldı.

Bütün sanıkların Genelkurmay Askerî Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılandığı davada, Mustafa Muğlalı, ‘kurşuna dizme emrini kendisinin verdiğini’ söyledi ve mahkeme tarafından önce idama sonra da hafifletici sebepler dolayısıyla 20 yıl hapse mahkûm edildi.

“Muğlalı Olayı” ile ilgili bakanlar hakkında da soruşturma açılacağı söylentileri dolaştı.

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp