Dünya 1950

29 Nisan 1950 – Fransız Hükümeti Joliot Curie’yi görevden aldı

Fransız hükümeti, Atom Enerjisi Yüksek Komiseri ve Yüksek Bilimsel Araştırma Kurulu üyesi Joliot-Curie’yi görevinden aldı.

Fransız hükûmeti, Atom Enerjisi Yüksek Komiseri ve Yüksek Bilimsel Araştırma Kurulu üyesi olan Joliot-Curie’yi görevden aldı. Bilimsel Araştırma Kurulu başkanı, bu ilim adamının, araştırmaları ne kadar önemli olursa olsun, ilmî niteliği ne olursa olsun, halka yaptığı açıklamalardan, Gennevillier’de yapılan Komünist Parti Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda yaptığı konuşmalardan sonra özellikle yüksek görevinde kalamayacağını belirtti. Yabancı bir ülkenin yönetimine itaat etmeyi kabul eden Joliot Curie, kendini haklı gösterebilmek için komünistler arasında yaygın olan şu sloganı tekrarlıyor: “Stalin barış için çalışıyor.” Oysa Fransız hükûmeti savaşı hazırlıyor.

Ünlü bilim adamı Joliot Curie, “Barışa duyduğum sevgi ve saygı yüzünden Stalin’i seçtim” diye bir açıklama yapınca, Georges Bidault’dan, “Ona dilediğiniz gibi bağımsızca hizmet edebilmeniz için bütün göre den ayrılmanız gerekir” karşılığını aldı.

Joliot Curie eşi Irene ile bir çalışmada

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp