Dünya 1940

18 Haziran 1940 – Fransa ikiye bölündü

Lond­ra’da “Hür Fransa” karargâhı­nı kuran General Charles de Gaulle, bugün bütün Fransız­lara hitabeden önemli bir bil­diri ve çağrı yayınlamıştır. Yurtsever birçok Fransız Kuzey Afrika’ya (Fransa’nın Kuzey Afrika’daki sömürge­lerine) ve İngiltere’ye kaçmıştı.

General Charles de Gaulle bu göçmen Fransızların önderli­ğini üzerine almış bulunuyor. Londra’daki karargâh ve teş­kilatına “Hür Fransa” adı­nı veren De Gaulle’ün Fran­sızlara çağrısı aynen şöyledir:

 “Bütün Fransızlara! Fransa bir çatışmayı kaybetti! Ama Fransa savaşı kay­betmedi! İş başında bulunan yöneti­ciler, paniğe kapılarak, şeref ve haysiyeti unutarak, teslim olmuş, ülkeyi köleliğe düşür­müş olabilirler. Ama, yine de hiçbir şey kaybedilmiş de­ğildir!

Hiçbir şey kaybedilmemiştir, çünkü bu savaş bir dünya savaşıdır. Hür dünyada mu­azzam kuvvetler henüz hare­kete geçmemiştir… Bir gün bu kuvvetler düş­manı ezecektir. O zafer gününde Fransa hazır bulunmalıdır. O zaman hürriyetine, yüce­liğine tekrar kavuşacaktır. Be­nim gayem, tek gayem budur.

İşte bunun için bütün Fransızları, nerede bulunurlarsa bulunsunlar, harekette, feda­kârlıkta ve umutta, benimle birleşmeye çağırıyorum. Vatanımız yok olma tehli­kesiyle karşı karşıyadır. Hepi­miz onu kurtarmak için müfadele edelim.”

 

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp