23 Mayıs 1919 – İstanbul Mitingleri 4

Sultanahmet Meydanı’nda yapılan mitingde yüz binden fazla İstanbullu toplandı. Bu mitinge dernekler, siyasî partiler, okullar da katıldı. Türk’ün esir olamayacağını anlatan çeşitli dövizlerle, siyah tüllere bürünmüş bayraklarla muhteşem bir kalabalık…

Sultanahmet Camii’nin önüne konan kürsü de siyah bezlerle örtülü. Kürsünün önünde Wilson prensiplerinin Türkler’e ait 12. maddesi siyah bir çerçeve içine alınmış..

Kürsüye önce Şair Mehmed Emin (Yurdakul) çıktı ve şu konuşmayı yaptı: 

Mehmet Emin

“… Keşke yüzyılların geceleri ve dünyanın mezarları gözlerime dolarak bir kör olsaydım, sokak sokak dilenseydim de milletimin kulağımı parçalayan bu felâket seslerini işitmeseydim. Bu kara günleri görmeseydim!..
Bu zulüm ve vahşet niçin yapılıyor? İzmir’i Yunanistan ve Türk’ü Yunanlı yapmak için mi? Hayır kardeşler… İzmir altı yüz yıldan beri 40 ulu caminin beyaz mineralerinde ezan seslerini yedi gökte dalgalandıran bir Müslüman memleketidir…”

 Konuşmacılardan Halide Edip (Adıvar) Hanım da şöyle haykırdı:

Kardeşlerim, evlâtlarım, Ruhu göklerde olan yedi yüz yıllık şanlı tarihimiz bu minarelerden bugün, Osmanlı tarihinin dramını seyrediyor. Bu büyük, bu tarihî meydanda zafer alayları düzenleyen atalarımızın ruhu bizi seyrediyor. Dünyaların öbür ucuna at süren yenilmez Müslüman tarihinin mutsuz bir kızıyım. Bugün de dünkü kadar kahraman ve talihsiz Türk milletinin bir anasıyım. Millet adına, atalarımızın bizleri seyreden ruhlarına yemin ediyorum: Bugün kolları kesilmiş olan Türk’ün kalbi, eski cesaret ve gücünü kaybetmemiştir. Yemin ediyorum ki Osmanlı sancağına ve tarihine hıyanet etmeyeceğim…

Kardeşlerim, evlâtlarım, Osmanlı toprağında böyle büyük, böyle tarihi bir gün belki bir daha görmeyeceğiz. Evlâtlarım, öyle bir gün olur da bir daha toplanamazsak, içimizde ölenler olursa, Türk’ün istiklâl bayrağıyla mezarı üzerine geliniz. Benimle beraber yemin ediniz: Türkiye’nin istiklâl ve hak hayatını alıncaya kadar hiçbir korku, hiçbir güçlük önünden kaçmayacağız! (Vallahi sesleriyle meydan çınlamıştır).

… Yedi yüz yılın tarihine ağlayan minareler altında yemin ediniz, bayrağımıza, atalarımıza, namusumuza ihanet etmeyeceğiz, bu uğurda can vermekten çekinmeyeceğiz.”

 

Halide Edip

Loading

Makale ne kadar kullanışlı?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow by Email
YouTube
WhatsApp